nemoci  

Jak se stravovat se žaludečními vředy?

Jak se stravovat se žaludečními vředy?

26.07.2009 Martin Chlup

Se žaludečními vředy udělá vlastní zkušenost přinejmenším každý desátý občan České republiky. Nemoc poprvé popsal před 150 lety Dr. Cruveilhier, její příčiny však pro něj byly tajemstvím. Dnes známe mnoho faktorů, které vznik vředů ovlivňují. Jedním z nejvýznamnějších je bakterie Helicobacter pylori, která vyvolává zánět žaludeční sliznice. Tato bakterie byla objevena australskými vědci v 80. letech. Vředy způsobené touto bakterií se dají úspěšně léčit antibiotiky. Vředy však také mohou vzniknout vlivem různých léků, které mění chemickou skladbu žaludečního hlenu (kyselina acetylsalicylová, nesteroidní antirevmatika), nebo následkem stresu, který vyvolává poruchu prokrvení žaludeční sliznice.

CO O VŘEDECH VÍME A JAK SE PROJEVUJÍ

aludeční vředy a vředy dvanáctníku (první díl tenkého střeva u žaludku) jsou slizniční defekty pronikající nejméně na podslizniční vazivo. Vznik vředů je důsledkem poruchy souhry mezi agresivní žaludeční šťávou (obsahuje kyselinu chlorovodíkovou) a ochrannou funkcí žaludečního hlenu – mucinu.

Typickým projevem onemocnění je bolest. U žaludečního vředu se jedná o bolest pod hrudní kostí a objevuje se několik hodin po jídle. U vředu na dvanáctníku je bolest pociťována v nadbřišku nalačno, po jídle naopak ustupuje. Onemocnění peptickým vředem je v zásadě chronické – vřed se opakovaně vyskytuje a zase mizí. Obtíže u vředové choroby často přicházejí na jaře a na podzim.

DIAGNÓZA A PROGNÓZA

Máte-li popsané příznaky, měli byste se nechat vyšetřit lékařem. Podkladem pro určení diagnózy je zejména endoskopické vyšetření. Toto vyšetření dnes téměř vytlačilo dříve hojně používané rentgenové vyšetření. Při endoskopii se také odebírá bioptický vzorek žaludeční sliznice, ve kterém se prokazuje Helicobacter pylori. Přestože jsou peptické vředy v 9 z 10 případů onemocněním adekvátní léčbou zvládnutelným, existují i případy, ve kterých vzniknou komplikace. Tou nejčastější je krvácení ze vředu. Další vážnou komplikací je proniknutí vředu žaludku do jiného orgánu. Ještě vážnější je protržení stěny žaludku nebo dvanáctníku v případě, že vřed stěnou proniká příliš rychle. Proděravění a vylití obsahu žaludku nebo dvanáctníku do dutiny břišní je akutní, život ohrožující stav, vyžadující okamžitou operaci.svet potravin zeludecni vredy

LÉČEBNÝ REŽIM

Základem léčby je rozpoznání a odstranění příčiny. Je-li z vyšetření zjištěna přítomnost bakterie Helicobactera pylori, je nutné její farmakologické vymýcení. Předepisovány jsou také léky snižující tvorbu kyseliny chlorovodíkové v kombinaci s antibiotiky. Je třeba vyloučit tzv. ulcerogenní léky – veškerá nesteroidní antirevmatika (např. ibuprofen), léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou a kortikoidy. Důležitý pro léčbu žaludečních vředů je dostatečný tělesný i duševní klid. Dostatek spánku působí přímo blahodárně.

DIETNÍ DOPORUČENÍ

Váš jídelníček by měl odpovídat zásadám zdravé výživy. V současnosti neexistuje žádná dieta, která by prokazatelně a zásadním způsobem pozitivně ovlivnila proces hojení. Existují však dietní doporučení, jejichž základním pravidlem je nedráždivost. Jinými slovy – nevhodná je konzumace pochutin, které stimulují sekreci žaludečních šťáv. Jako velmi vhodné potraviny se udávají jáhly a brambory, hlavně pro svůj obsah vitaminu C a zásaditou povahu. Často se doporučuje užívat gel z rostliny aloe vera, a to i po vyléčení. Pomáhají také mandle, které potlačují pálení žáhy a snižují tvorbu žaludeční kyseliny i aktivitu vředu.

DO JÍDELNÍČKU NEPATŘÍ:

  • Potraviny kořeněné a aromatické, které stimulují sekreci žaludečních šťáv.
  • Káva a silný čaj – Kofein a všechny kofeinové nápoje a potraviny (černý čaj, káva, cola, čokoláda) zvyšují vylučování žaludečních kyselin. Nepijte ani bezkofeinovou kávu. Dráždí sliznici.
  • Alkoholické nápoje – Dráždí sliznici a zvyšují kyselost obsahu žaludku. Z alkoholických nápojů se doporučuje vyloučit bílé víno a destiláty. Lze tolerovat pivo jako nápoj po jídle a malé množství červeného vína (nejlépe jako vinný střik).
  • Strava bohatá na cukry dráždí sliznici k vyšší tvorbě kyseliny. Pokusy ukázaly, že vysoce slazená strava za dva týdny zvýšila kyselost organismu o 20%.
  • Jídla na přepalovaných tucích – hranolky, řízky, karbanátky a další smažená nebo fritovaná jídla jsou nevhodná.

HLAVNĚ BÝT V POHODĚ

Základem je jíst pravidelně, v klidu a v pohodě. Pomalým vychutnáváním zlepšíte činnost trávicích orgánů. Jídlo byste měli důkladně rozžvýkat. Dostatek slin chrání žaludeční sliznici. Důkladné předtrávení škrobu zabrání jeho kvašení v žaludku a tím dráždění žaludeční sliznice kyselými látkami. Někteří odborníci doporučují nejíst mezi hlavními jídly a snížit tak tvorbu kyselin, kterou vyvolává přítomnost potravy v žaludku. Nevhodné je jíst před spaním. Určitě byste také neměli kouřit. Je totiž prokázáno, že u kuřáků se vředy hojí hůře než u nekuřáků. Nejste-li schopni přestat kouřit, alespoň kouření omezte na dobu po jídle.

Autor čerpal ze zdrojů na:

www.zdravcentra.cz

www.zaludek.cz

www.zdravotnidiety.cz

www.magazinzdravi.cz


Mohlo by vás zajímat

Co nevíte o řeřiše

10.03.2014 | Přivolejte jaro doma vypěstovanou řeřichou!

V létě si hýčkejte žaludek

14.07.2014 | Srdce v ohni – cítíte to stejně, nebo jste stále unavení? Tradiční čínská medicína říká, že letní období je v elementu ohně, ke kterému se řadí orgánový okruh srdce a tenkého střeva.

Konečně je tu grilování! Anebo raději ne?

02.07.2014 | Letní fejeton od naší bloggerské přispěvatelky (www.loveckydenik.cz). A jaké jsou vaše zážitky s letním grilováním?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.