JEDNIČKY VE SVĚTOVÉM MĚŘÍTKU: V ČEM VYNIKÁ ČR?

JEDNIČKY VE SVĚTOVÉM MĚŘÍTKU: V ČEM VYNIKÁ ČR?

08.08.2022 eAgri

Česká republika drží několik světových prvenství. Dokážeme u nás nejen vyprodukovat potraviny, které směle konkurují těm v zahraničí, ale věhlas ve světě máme i díky zemědělským aktivitám.

I když v minulosti český česnek válcovala nabídka z Číny a Španělska, v poslední době opět zažívá pěstitelský boom. Tuzemští zemědělci pěstují velice kvalitní odrůdy. Mají vyšší obsah silic, což česneku dodává intenzivnější chuť. Česká republika má dokonce největší sbírku odrůd česneku na světě. Mák se u nás ve velkém pěstuje od počátku 19. století. Po roce 2004 přišel obrovský nárůst a až do války Ruska s Ukrajinou se pěstoval na více než 40 tisících hektarech.

Česko je největší pěstitel potravinářského máku na světě. Hodnota jeho exportu přesahuje jednu miliardu korun a vyváží se ho dokonce více než další typické tuzemské plodiny, a to chmele. Sklizňová plocha „zeleného zlata“ se pohybuje na úrovni 5 tisíc hektarů. Zaujímáme tak třetí místo mezi světovými pěstiteli chmele, a to po USA a Německu. Na čtvrtém místě je Čína.

V letošním roce Česká republika, jako první země na světě, zavedla mezinárodní označování chmele. Hlavním cílem je rychlé rozpoznání dané odrůdy a identifikace jejího původu. Tuzemská vína mají v zahraničí dobrý zvuk. Dokládají to i úspěchy na mezinárodních soutěžích. Naši vinaři získali loni v mezinárodní konkurenci 978 medailí. Potvrzuje se tak vysoká kvalita moravských a českých vín a jejich rostoucí obliba i za hranicemi Česka.

Kladrubský hřebčín je nejstarším velkým hřebčínem na světě. Specializuje se na chov hlavně starokladrubských koní, které dodává na královské dvory, ale třeba i do USA. Od roku 1994 prodal do dánských královských stájí 32 běloušů, ve službách švédské královské jezdecké gardy je celkem 14 starokladrubských běloušů.

Čeští chovatelé a plemenářské firmy patří ke světové špičce v produkci kvalitního genetického materiálu hospodářských zvířat. Chovatelé českého strakatého skotu exportují nejen inseminační dávky, ale i živá zvířata do mnoha zemí světa. Česká stračena, která je v mléčné užitkovosti v rámci tzv. strakatých plemen již druhým rokem nejlepší na světě, je ideální „teréňák“ třeba do Afriky, protože je zdravotně a užitkově mnohem odolnější než celosvětově nejvíce rozšířené plemeno holštýnského skotu


Mohlo by vás zajímat

Sněmovna zřejmě schválí snazší podmínky nižší daně z piva pro malé pivovary

11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.

Tak to je gól! Japonci mají málo rýže - vyjedli ji turisté?

09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.

Brambora není jen jedna: Vyznáte se v odrůdách?

11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.