Jídlo jako lék

Jídlo jako lék

14.04.2014 Mgr. Jana Uhlířová

Už Hippokrates řekl: „Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem.“

Je vždy užitečné vědět, které jídlo nám může pomoci i při závažných chorobách, či dokonce jak i drobnou úpravou našeho jídelníčku můžeme preventivně nemocem předcházet. Svou stravu totiž, na rozdíl od genetických dispozic, máme doslova ve svých rukou.

Tuhle prostou skutečnost si uvědomila i Julie. Julie byla ztělesněním amerického snu. Krásná, chytrá a úspěšná studentka a modelka, která cestovala po světě a její kariéra se úspěšně rozbíhala. Až do dne, kdy se jednoho dne od svého lékaře dozvěděla, že má rakovinu. Vygooglovala si vše, co jí pomůže s rakovinou děložního čípku bojovat a pustila se do toho. Změnila životní styl i stravu a s heslem: „Když ti život dá citron, udělej si margaritu“ se dala do boje.

Samozřejmě je důležité nejen jídlo, ale i psychika, lehké cvičení a chemoterapie. „Chemoterapii jsem začala týden po tom, co mi řekli, že mám rakovinu,“ říká Julie. „Znamenalo to, že jsem měla přesně týden na to, abych se připravila na závod života. Úplně jsem vynechala sůl, tuky, zpracované jídlo, kofein, bílý cukr a mouku, jednoduché sacharidy jako chleba, rohlíky, těstoviny, maso. Začala jsem s detoxikací těla s pomoci odšťavňovače a mojí mámy, která do mě lila cokoliv zeleninového. Celý den jsem pila zelený nebo zázvorový čaj, tedy dva až tři litry denně.“

superfood

V jejím jídelníčku nechyběla ani vajíčka, kozí a kravské produkty jako mléko a sýry, ale všechno muselo být nezpracované, bez přídavných látek a nejlépe čerstvé přímo z farmy. Konzumovala i hodně tzv. superpotravin jako je zázvorový čaj, černý čaj, kurkumy, lněná semínka, červené hrozny, červené víno, olej z vinných semínek, brokolice, květák, tuňák, propolis, jahody a mnoho jiných. „Myslím, že změna výživy pomáhá v boji s nemocí,“ říká Julie. „Z USA, odkud pocházím, jsem poučena o pojmech jako superpotraviny, antioxidanty, flavonoidy a další pojmy pro složky, které pomáhají s bojem s nemocnými buňkami. Ta jídla opravdu pomáhají. Všimla jsem si na sobě, že od té doby, co je jím, tak mi děkuje má pokožka a tělo. Cítím se zdravěji, což je ironické, jelikož jsem každých deset dnů po chemoterapii úpllně vyřízená.“

repa

Juliin příběh dopadl dobře, po chemoterapii i operaci je zdravá. Více o svém boji a změně životního stylu píše na svém blogu http://downtownpeach.blogspot.cz. A i když jsou v této otázce někteří lékaři skeptičtí, možná její příběh dopadl šťastně i díky změně jídelníčku.

Prevence především

Opravdu existují potraviny, které mohou zmenšit riziko, že rakovinu vůbec dostanete, případně potraviny, které vám v boji s touto nemocí, která se podle statistik týká každého třetího občana ČR, mohou pomoci? Pravda je, že sloučeniny ve stravě mohou nastartovat detoxifikační systém těla a zabránit genetickému poškození buněk, tedy jakémusi začátku rakovinového bujení. V pokročilejších stádiích je strava méně důležitá, nicméně stále pomáhá tělu v jeho boji s nemocí a může ovlivnit, jak a zda se bujení šíří. Samozřejmě to neznamená, že by se strava měla používat místo lékařských metod, může však být vhodným doplňkem léčby.

zelenina

Důležité je hledat potraviny bohaté na antioxidanty, polyfenoly a vitaminy. Na prvním místě v jídelníčku by proto mělo být ovoce a zelenina co nejčastěji, tedy nejlépe pět porcí denně, syrové nebo mírně a rychle vařené.  Obzvláště vhodnými druhy jsou česnek, zelí, avokádo, brokolice, hrozny, soja, lékořice, zázvor, kořenová zelenina, čaj, kurkuma, citrusy, len či lilkovitá zelenina. Vynikající je zelená zelenina a platí, že čím tmavší je, tím více karotenoidů, bojujících proti rakovině, obsahuje.

Koktejlem protirakovinných látek jsou i zmiňované citrusy, ovšem jako džusy část svých účinných látek ztrácí. Do nápojového programu neopomeňte zařadit nízkotučné mléko a čaj, a to jak černý, tak zelený. U obou byl prokázán pozitivní vliv katechinů na nemoc. Do jídelníčku zařaďte i rybí tuk, především olejnaté ryby jako makrela, pšeničné otruby, jogurt s acidofilní kulturou, mořské plody a olivový, řepkový nebo lněný olej.

Doporučení Národního institutu pro boj s rakovinou jsou následující: shodit přebytečná kila a udržovat si normální tělesnou váhu, cvičit každý den, vypustit z jídelníčku vysoce kalorická i tučná jídla a snížit příjem soli, alkoholu a červeného masa. Dejte přednost kuchyňským úpravám jako je dušení, vaření, omezte jídla smažené, grilovaná nebo opékaná i solené a uzené pokrmy. Obecně je totiž v jídelníčku národů, které konzumují velká množství masa, i větší výskyt rakovinných onemocnění.

O zajímavostech jídelnícku se můžete dočíst v květnovém čísle Světa potravin, které vychází 22. dubna.

potraviny

Rakovina prsu

Prevencí je osvojit si stravovací zvyky Asiatek, jíst hodně zelí a křížaté zeleniny, pšeničné otruby, sojové produkty, fazole, mořské plody a ovoce a zeleninu bohaté na vitamin C. Vyhněte se alkoholu a nadměrnému příjmu živočišných tuků. 

Rakovina tlustého střeva

Důležité je přijímat dostatečné množství vlákniny z obilnin, ovoce (hlavně jablka, datle, bobule) a zeleniny (nejlépe zelí), luštěnin a ořechů. Růstu polypů ve střevech zabraňují mořské plody, především tučné ryby, dále drůbeží maso bez kůže a potraviny bohaté na vápník.

Rakovina plic

Nejlepší stravou je zelenina bohatá na beta-karoten jako mrkev, špenát, brokolice, dýně nebo sladké brambory. Vynikající jsou i luštěniny, nejlepším nápojem je zelený čaj.

rakovina

Rakovina slinivky

Důležité je množství ovoce (především rajčata či meloun), a to i sušeného jako například fazole. Je nutné omezit množství vepřového a hovězího masa. 

Rakovina žaludku

Pokud nejíte syrovou zeleninu, budete až třikrát náchylnější k tomuto typu rakoviny. Vynikající je syrové zelí, špenát, čínské zelí, tykev, baklažán, cibule a zelené fazole. Vyhýbejte se nadměrnému solení, omezte grilované pokrmy a potraviny s vysokým množstvím sodíku jako slanina a šunka.

Rakovina kůže

Ochranu proti melanomům zajistí česnek, lněné semínko, cibule, vlašské ořechy i ryby.

 

 


Mohlo by vás zajímat

Co nevíte o rebarboře

05.06.2014 | Stojí na pomezí mezi ovocem a zeleninou, její části jsou jedovaté, ale přesto patří mezi nejchutnější jarní plodiny.

Roman Štolpa: Na teplou večeři mě ženy neutáhnou

08.08.2014 | Herce, režiséra, autora Romana známe především jako doktora Lišku ze seriálů Rodinná pouta a Velmi křehké vztahy. Jaký je ale v kuchyni?

Poradna: Kapří zajímavosti

22.12.2014 | Je lepší kapr bez šupin nebo se šupinami? Pro má být kapr pružný? Jak vybrat kapra z kádě a čeho si při tradičním vánočním nákupu ryby všímat?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.