28.06.2018 ČTK
Té zvláštní směsi se už říkalo lecjak. Fritovací omáčka, ruský dresink, holandský sós, omáčka ze zálivu.
Tak nebo tak, jde o pokračování léty prověřené tradice smíchat majonézu s kečupem do jediné, růžové omáčky, která spojuje krémovost majonézy s nakyslou chutí skrývající se v každé lahvi kečupu, napsal zpravodajský server PYMNTS.
Proč ničit dvě omáčky, které dokonale fungují každá sama o sobě? Ti, kdo si kladou tuto otázku, zřejmě nebudou nadšení, že se tato kombinace probojovala z okrajových stravovacích proudů do mainstreamu. A díky firmě Heinz se dočkala i nového jména - na trh ji uvedla jako majočup (mayochup).
Pokud máte pocit, že je to nejpodivnější potravina, o jaké jste v poslední době slyšeli, pak se vám patrně nedostává informací. Nejenže to není nejdivnější pochutina na seznamu módních gastronomických výstřelků letošního léta, ale není to ani nejpodivnější pochutina z kečupu.
Co byste řekli například na kečupovou zmrzlinu? Jak se zdá, vina za ni padá plně na hlavu Eda Sheerana, anglického písničkáře s irskými kořeny. Sheeran je zřejmě něco jako posedlý kečupový fanoušek. Lahev kečupu si nechal vytetovat na paži a údajně má u sebe neustále pohotovostní dávku své kečupové drogy.
Na počest této skutečnosti se irská zmrzlinárna Gelati Enniscrone & Ballina rozhodla vytvořit kečupovou zmrzlinu, k jejíž přípravě používá kečup Heinz a servíruje ji přelitou - čím jiným, než kečupem. Podle některých chutná výsledek jako Bloody Mary, ale možná se tito gastronomičtí kritici předem posilnili vodkou, a jejich hodnocení není tak docela objektivní.
A když už mluvíme o dezertech ve spojení s alkoholem... co zkusit oblíbené nadýchané žužu marshmallow s příchutí růžového vína? Copak vás ještě nikdy nenapadlo, když sedíte se sklenkou lehkého letního rosé, že byste si dali nadýchaný kousek něčeho sladkého - ale nechcete si kazit lahodnou dochuť vína na patře?
Pokud to nenapadlo vás, pak průkopníky v chicagské cukrárně XO Marshmallow ano. Právě tady vyrábějí ručně tvarované, umělecké a luxusní "maršmalouny". A to nejen z růžového vína, ale také v dalších alkoholem inspirovaných variantách, jako jsou šampa-louny, Margarita-louny, Cosmopolita-louny, Mimosa-louny či marshmallow s příchutí džinu a zázvorového piva.
Ovšem ty z růžového vína se obzvlášť hodí k zveřejnění na instagramu. Nejenže jsou jasně růžové, ale navíc jsou lehce posypané jedlým zlatým práškem. A pokud se dá věřit recenzím, dokonce i dobře chutnají.
Co ovšem dělat v případě, že to s konzumací alkoho-lounů přeženete a skončíte s kocovinou? Žádné strachy, mimo jiné tu vyrábějí i marshmallow s příchutí avokádového toastu, který příznaky kocoviny pomůže zmírnit.
Tato cukrárna ovšem není veganská, takže pokud se držíte tohoto způsobu stravování, není návštěva v ní pro vás. Ovšem netřeba zoufat. Pořád je tu ještě řepo-BQ.
Tento neformální název dostalo barbecue (BBQ) pro vegany, o němž Amazon předpovídá, že bude nejžhavějším gastro-trendem letošního léta. Namísto pečení klobásek, steaků či burgrů se při něm na gril hodí plátky červené řepy. Jen pozor na kombinaci s majočupem, protože ten kvůli vejcím obsaženým v majonéze veganský není.
04.04.2024 | S příchodem jara v České republice tradičně startuje také sezóna farmářských trhů a Státní veterinární správa (SVS) proto směřuje své kontroly i do této oblasti. Farmářské trhy jsou zajisté přínosem pro spotřebitele i malovýrobce. Na druhou stranu však přinášejí také zvýšená rizika z hlediska hygieny potravin. I proto jsou každoročně pod důsledným dohledem úředních veterinárních lékařů. V loňském roce provedla SVS na trzích 397 kontrol (v roce 2022 jich bylo 401). Podíl kontrol se závadou meziročně klesl o tři procenta na 16 procent.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.