10.09.2021 Jana Čiháková
Med v dohledné době velmi rychle zdraží, a to až o pětinu. Na vině je nedostatečné množství medu letos vyprodukovaného v Česku a velmi výrazné zdražení medu na světových trzích, kde poptávka převyšuje nabídku. Kvůli aktuální nelehké situaci lze očekávat, že své podnikání ukončí zhruba 10 % evropských zpracovatelů.
Prudké navýšení velkoobchodních cen ustojí jen silné firmy s dostatečnou finanční rezervou. Takový vývoj očekává v nadcházejících měsících společnost Medokomerc, největší výkupce a distributor medu v České republice. Zásoby medu Medokomercu vydrží podle vedení firmy do jara. Poté očekává, že v maloobchodech nebude med skoro žádný.
Nedostatečná podprůměrná produkce letošního českého medu kvůli chladnému jaru a meziroční navýšení velkoobchodních cen na světových trzích o 30 %. To jsou hlavní důvody, proč med v českých obchodech během krátké doby zdraží zhruba o pětinu. „Aktuální situaci definuje malá produkce a velká poptávka. Pokud budeme aktuální stav na světových trzích posuzovat poptávkou, tak nám globálně chybí 20 % dodávek medu. Situace nemůže mít jiný výsledek než celosvětové snížení spotřeby,“ uvádí Milan Špaček, jednatel Medokomercu. Dle jeho slov se zdražení medu letos týkalo nejprve států na jižní polokouli a v létě pak ve velmi podobném rozsahu zasáhlo severní polokouli.
Druhou fázi zdražování medu v českých obchodech je možné očekávat na začátku příštího roku, kdy se do cen budou promítat vyšší ceny obalů. V současné době dodavatelé obalů avizují zdražení od ledna v rozmezí 10 až 50 %.
Skladové zásoby zpracovatelů medu v Evropské unii jsou momentálně na velmi nízkých úrovních. „Na základě aktuálního vývoje odhaduji, že nákup medu zpracovateli bude letos v Evropě ukončen o několik měsíců dříve, než je obvyklé. Postupem času totiž nebude už co nakupovat. Výhodu mají kapitálově silné společnosti, které mají dostatek zdrojů nakoupit med do zásoby. V dohledné době očekávám redukci evropských zpracovatelů medu o 10 %. Nejslabší firmy nakoupí nejméně medu a nejdříve nebudou mít co balit. Poté svou finanční situaci neustojí a zkrachují,“ uvádí Milan Špaček a dodává: „Pokud bych měl použít nějaké přirovnání, tak na světovém trhu s medem to vypadá jako s možnostmi nakupování za socialismu, kdy byly jen dvě. Nakoupit v běžném obchodě nebo v Tuzexu. V běžném obchodě nyní stojíte frontu na cenově dostupný med a nevíte, jestli nakoupíte, protože zboží je málo a rychle dochází. Druhou možností je jít do Tuzexu, kde je sice medu dost, ale je velmi drahý.“
Zdroj Botticelli, Medokomerc, foto shutterstock
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.