04.01.2019 Jana Čiháková
Ještě před pár lety bylo normální vyrazit na obědové menu s osmdesáti korunami v kapse. Dnes musíme mít o čtyřicet korun víc. Průměrná útrata za oběd loni v prosinci vzrostla meziročně o dalších osm korun na rekordních 119,80 korun.
Během posledních tří let se útraty za obědy zvýšily o více než 18 korun. Vyplývá to z Ticket Restaurant Card Indexu sestaveného z plateb za obědy více než 150.000 zaměstnanců. Nejvíce, a to 130 Kč, lidé za jídlo v restauraci utrácejí v Praze. Zároveň v metropoli útraty i nejrychleji rostou, během tří let skoro o pětinu. Nejpomalejší je růst na severu Čech, kde se během tří let útraty v Ústeckém i Libereckém kraji zvýšily o zhruba 15 procent.
Dostáváme vyšší kvalitu
Za zdražováním obědů v restauracích stálo v posledním loňském čtvrtletí zvýšení cen surovin v čele se zeleninou. Zároveň si Češi častěji vybírají dražší jídla než dříve a restaurace také častěji jídla připravují z lepších a kvalitnějších surovin.
"Zaznamenali jsme, že se mění skladba jídel v poledních menu. Restauratéři se již nebojí na obědový jídelníček zařadit jídla, která často stojí výrazněji přes sto korun a na jejichž přípravě se nešetří tolik jako v minulosti. Češi si tato jídla dopřávají stále častěji," uvedl manažer Ticket Restaurant ve společnosti Edenred Jiří Brych.
První výrazná vlna růstu cen v restauracích přišla před dvěma lety, kdy restauratéři promítli do cen náklady spojené se zavedením elektronické evidence tržeb (EET). "V roce 2018 se již ceny i útraty opět výrazně zvýšily, a to bez ohledu na legislativu. Češi zkrátka chtějí kvalitu a restaurace jim vycházejí vstříc," dodal Brych.
Ani firmy nezaspaly na vavřínech
Na růst cen a útrat reagují i firmy. Příspěvek na stravování v loňském roce zvýšilo 35 procent českých společností a úřadů. Hodnota nejčastěji poskytované stravenky se díky tomu zvýšila na 100 korun. Dnes ji zaměstnancům nabízí čtvrtina firem.
Zdroj: ČTK
07.08.2024 | Žvýkání je klíčovým krokem v procesu trávení, který začíná ještě před tím, než sousto opustí naše ústa. I když může být snadné přehlédnout, jak často žvýkáme, je to důležitá součást celkového zdravotního a trávícího procesu. Kolikrát byste měli žvýkat jedno sousto než ho polknete?
26.07.2024 | V evropském regionu umírá denně na následky konzumace alkoholu 2200 lidí, jak uvádí server rakouské televize ORF. Česká republika je třetí v pořadí evropských zemí s nejvyšší konzumací čistého alkoholu na osobu, po Gruzii a Rumunsku.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.