14.12.2022 Jana Čiháková
Některé školní jídelny v Praze od příštího roku navýší ceny za obědy pro školáky. K úpravě ceny stravovací zařízení vedou rostoucí ceny potravin a energií. Jinde se ale zatím zdražovat nechystají, protože ceny za školní stravu zvýšily už letos. Vyplývá to z informací na webech školních jídelen a z vyjádření vedení stravovacích zařízení.
Nyní se ceny za obědy v jídelnách v Praze pohybují většinou mezi 30 a 40 korunami. Další růst cen pokrmů by měla umožnit novela vyhlášky o školním stravování, kterou připravuje ministerstvo školství (MŠMT).
Více než nyní zaplatí od ledna 2023 rodiče dětí, kteří se stravují ve školní jídelně v pražském Radotíně. Děti od šesti do deseti let budou podle ředitele jídelny Daniela Lukosze za oběd nově hradit 36 korun, tedy o šest korun víc než letos v září. O stejnou částku naroste také cena poledního pokrmu pro starší děti. Školáci od 11 do 14 let zaplatí nově 38 korun a o korunu více strávníci ve věku 15 až 19 let. Od února 2023 si podle informací na webu připlatí také školáci v jídelně při Základní (ZŠ) a mateřské škole (MŠ) Kořenského v Praze 5. Žáci od sedmi do 18 let si připlatí proti dnešku čtyři koruny, oběd pro nejstarší žáky tak bude stát 38 korun.
S dalším zvyšováním ceny oběda zatím nepočítají ve školní jídelně při ZŠ a MŠ U Santošky v Praze 5, sdělila už dříve vedoucí jídelny Světlana Kroužková. Ceny obědů v jídelně totiž navýšili na začátku tohoto školního roku. Od 1. září se zdražily obědy i v jídelně při ZŠ v Průhonicích, a to na 35 až 40 korun podle věku dítěte. Další úpravy cen se podle hospodáře jídelny Jana Martinovského v tomto školním roce nechystají. Od začátku září platí více i strávníci v jídelně při ZŠ v Hloubětíně. Ceny za obědy pro žáky se tam pohybují od 31 do 38 korun, informovala vedoucí zařízení Jitka Synková.
Vedoucí portálu Jídelny.cz Pavel Ludvík už dříve poukázal na to, že šetřit pro jídelny není snadné, protože musí splňovat požadavky pro výživu podle předpisů. Za zdražováním stravy nejsou podle něj pouze zvedající se ceny potravin. Roli hraje také třeba velikost jídelny, situace v regionu a schopnost umět sestavit vhodný jídelníček.
Česká školní inspekce ve své poslední zprávě ke kvalitě školního stravování mimo jiné uvedla, že pro všechny jídelny je při nákupu potravin důležitá kvalita a většina zařízení sestavuje jídelníčky podle výživových norem a nutričních doporučení ministerstva zdravotnictví.
Návrh novely vyhlášky o školním stravování počítá od února 2023 s možností navýšení cen hlavních jídel ve školních jídelnách o 20 procent. Cena za přesnídávky a odpolední svačiny by se mohla zvýšit až o 30 procent. Návrh prošel připomínkovým řízením, nyní ho má projednat legislativní rada vlády. MŠMT chce novými limity reagovat na růst cen potravin a umožnit školním jídelnám nakupovat dál kvalitní suroviny. V ČR bylo podle statistik MŠMT loni 8728 zařízení školního stravování.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.