21.08.2012 ČTK
Pivní limonády se v Česku těší stále větší oblibě. V letních měsících jejich prodeje dále rostou. Rozšiřuje se také nabídka příchutí, zjistila ČTK v anketě mezi pivovary. Podle dostupných informací jsou právě takzvané radlery hlavním tahounem mírného růstu českého pivního trhu. Podle dřívějšího odhadu pivovarského svazu by podíl pivních mixů na pivním trhu mohl letos dosáhnout zhruba tří procent.
Inspirovány loňským úspěchem citronového piva Staropramen Cool Lemon začaly letos uvádět nízkoalhoholické nápoje vzniklé smícháním světlého piva a ovocné limonády či džusu na trh další velké pivovary. Ty, které již radlery vyrábějí, rozšiřují svou nabídku o další příchutě. Nejčastěji bývají nápoje, které jsou tradiční především v německy mluvících zemích, ochuceny citrusovými plody. Nově se však objevují také příchutě jako černý rybíz nebo kombinace zeleného jablka a marihuany, které nedávno uvedl na trh českobudějovický Pivovar Samson.
Podle mluvčího tuzemské pivovarské jedničky Plzeňského Prazdroje Jiřího Marečka jsou míchané nápoje z piva hlavně sezonní záležitostí. "Proto jsme rádi, že je slunečné a teplé počasí, které k jejich oblibě přispívá," podotkl. Pivní mixy se těší oblibě například na letních hudebních festivalech či výletech. Prazdroj od začátku dubna prodává nápoje Gambrinus s příchutí řízného citronu a kombinace limetky a bezinky. Předběžné prodejní výsledky prý splňují očekávání společnosti.
Jako první začal v Česku z velkých pivovarů radler vařit již před deseti lety pivovar Krušovice, ovšem bez většího úspěchu. "Nejdůležitějším aspektem toho, že produkt nezaznamenal takový "boom" již před deseti lety, byla pravděpodobně nepřipravenost trhu," řekla ČTK mluvčí skupiny Heineken, do které pivovar dnes patří, Zuzana Kosáková. Nová vlna konzumentů, která od té doby vyrostla, podle ní ráda experimentuje a díky cestování zná ochucená piva ze zahraničí. "Velký vliv na současný úspěch ochucených piv má také silná mediální podpora a cenová politika těchto produktů, které silně konkurují nealkoholickým nápojům," dodala.
Podle dřívějšího vyjádření výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého výrobci s "pivními limonádami" míří hlavně na nové zákazníky a mladší generaci. Veselý odhaduje, že více než dvě třetiny lidí, kteří pijí míchané pivní nápoje, by normálně pivo nepili. Veselého slova potvrzuje mluvčí Pivovarů Staropramen Pavel Barvík. "Tyto nápoje jsou dnes motorem růstu celého pivního odvětví v Česku, protože oslovují spotřebitele, kteří pivo příliš nepili, a neubírají zároveň tradičním typům piv," uvedl. Jejich nejčastějšími konzumenty jsou mladí lidé a ženy.
Heineken nedávno zažaloval další pivovary, které v České republice pro pivní mix používají slovo "radler". Na toto označení má totiž ochrannou známku. Podle pivovarů a některých odborníků je ale radler pouze všeobecným označením pro celou kategorii nápojů. Produkce tuzemských pivovarů v prvním pololetí letošního roku mírně rostla. Podle údajů Českého svazu pivovarů a sladoven členské pivovary, které se na celkové domácí produkci podílejí z více než 90 procent, za prvních šest měsíců uvařily o 1,4 procenta piva meziročně více. Na mírném růstu produkce pivovarů se podle pivovarníků podílela právě zejména zvyšující se výroba mixů piva a limonád a návrat turistů do Česka.
Odborníci se shodují, že velké pivovary donutila ke zrychlení inovací ekonomická krize, kvůli níž v letech 2009 a 2010 propadla domácí výroba piva bezmála o 15 procent. Inspirací pro velké firmy jsou stále populárnější minipivovary. Ty nemohou velkým výrobcům konkurovat množstvím vyrobeného piva, ale snaží se zákazníky již několik let lákat na jiné pivo, než je nejrozšířenější světlý ležák. Díky malým vyráběným objemům mohou více experimentovat a vařit různé pivní speciály či ochucená piva. V Česku je dnes minipivovarů již kolem 150, jejich celkový výstav se však na celkové výrobě piva v ČR podílí zhruba jen jedním procentem.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.