18.12.2009 Dana Večeřová
V laboratořích České zemědělské univerzity v Praze – Suchdole (Katedře kvality zemědělských produktů) proběhlo na konci října 2009 testování 10 vzorků trvanlivého polotučného mléka (obsah tuku 1,5 až 1,8 %).
Výsledky laboratorních a senzorických testů naleznete v příslušných tabulkách, hodnocení atraktivity obalu a jeho praktičnosti pak v boxu, který jednotlivé výrobky představuje.
Laboratorní hodnocení se soustředilo na stanovení obsahu kaseinu, celkových bílkovin, tuku, celkové sušiny a laktózy (vše v %) a vápníku (v mg/100 ml). Dlužno říci, že po chemické stránce všechna mléka vyhovovala ustanovení Vyhlášky 77/2003 o požadavcích na mléko, mléčné výrobky, mražené krémy, jedlé tuky a oleje. Nicméně i zde bylo možné mezi nimi nalézt drobné rozdíly, což by se právě na výsledné chuti mohlo projevit. Jde zejména o obsah tuku, který je nositelem chuti a vůně výrobků, a obsah laktózy (nositel sladké chuti).
Název: Euroshopper Czech Republic Laboratorní hodnocení Senzorické hodnocení: |
Název: Albert Bio mléko mliekáreň Laboratorní hodnocení Senzorické hodnocení: |
Název: Lactel Laboratorní hodnocení Senzorické hodnocení: |
Název: Tesco Value Pragolaktos Laboratorní hodnocení Senzorické hodnocení: |
Název: Jihočeské mléko Laboratorní hodnocení Senzorické hodnocení: |
Název: Tesco Organic mliekáreň Laboratorní hodnocení Senzorické hodnocení:
|
Název: Vian Laboratorní hodnocení Senzorické hodnocení: |
Název: Pilos Pragolaktos Laboratorní hodnocení Senzorické hodnocení: |
Název: Spar mléko Laboratorní hodnocení Senzorické hodnocení: |
Název: Clever Laboratorní hodnocení Senzorické hodnocení: |
Někteří výrobci dodržují striktně spodní hranici obsahu tuku povolenou vyhláškou, tedy 1,5 %, zatímco jiní někdy i o více než desetinu procenta tuto hranici překračují. Podobné je to s laktózou (mléčný cukr), jejíž větší obsah znamená sladší chuť mléka.
Mnohem rozdílnější hodnoty byly zjištěny při senzorickém hodnocení, kdy byl každý vzorek hodnocen 20krát pomocí grafické stupnice od 0 do 100 %, přičemž 0 je nejhorší a 100 % nejlepší hodnocení. Ačkoliv prakticky v každé kategorii zvítězil jiný výrobek, stabilně výborného hodnocení dosahovalo polotučné trvanlivé mléko z Madety. Poněkud překvapivé výsledky byly dosaženy u obou typů bio mlék, u kterých se předpokládalo podstatně vyšší senzorické hodnocení, než kterého tato mléka dosáhla.
Kapitolou samou o sobě je atraktivita obalu. Zde jednoznačně propadly všechny privátní značky s výjimkou Albert Bio, které kategorii vyhrálo.
Proč tomu tak je, nejlépe zjistíte z fotografií jednotlivých výrobků.
Podobně tomu bylo i s praktičností obalu, tedy snadného otevírání a znovuzavírání, kdy hodnotitelé jednoznačně preferovali mléka s plastovými uzávěry.
Záměrně zde nevytváříme žádné žebříčky pořadí v jednotlivých ukazatelích, neboť jsme přesvědčeni, že z prezentovaných výsledků si naši čtenáři udělají dostatečný obrázek sami.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.