30.01.2010 Libor Hloušek
Ďábelská medovina s chilli papričkami, medové víno, bylinná medovina, melomela... Vypravte se s námi na exkurzi do krajiny sladkého medu.
Jako malý kluk jsem si často prohlížel babiččinu nejoblíbenější knihu, kterou byl Vilímkův včelařský kalendář. Byla nejen plná poutavého vyprávění a obrázků, ale psalo se tam také o tom, jaké vážnosti se včelařům v dobách minulých dostávalo. Hodně jsem se tam dozvěděl o včelách, medu a také o medovině. A s tou jsem se po mnoha letech setkal na jednom staročeském jarmarku a potěšilo mě, že se medovina stále vyrábí tradičním způsobem, ale i překvapilo, v jakém bohatém sortimentu je tento nápoj nabízen. A také to byl jeden z důvodů, proč jsem se dal u medového šenku do řeči s Ing. Vladimírem Saifrem.
Asi tak jako každý z vesnice, do včelařského tajemství mě zasvětil až soused. Bydlím na samotě v Horním Babákově, poblíž Hlinska v Čechách, a tam také chovám ovce. Jsem ekonom a předtím jsem podnikal v úplně jiném oboru, jeden čas jsem také byl místostarostou města a specializoval jsem se na problematiku využití Evropských fondů a mimo jiné jsem se také podílel na projektu pro včelařské učiliště v Nasavrkách. Včelařství mě zaujalo natolik, že jsem začal dálkově studovat učiliště a získal výuční list.
Kdepak, ani zdaleka ne. Já mám střední tkalcovskou školu v Ústí nad Orlicí a vystudoval jsem ekonomiku na Vysoké škole textilní v Liberci.
Můj partner ve firmě je zkušeným a uznávaným včelařem, něco jsem pochytil ve škole a hodně jsem vyčetl v knihách, protože my jsme hned od počátku chtěli medovinu dělat tradičním způsobem.
Jistě, a někteří prý dokáží udělat tak zvanou medovinu i bez medu. Vraťme se však k výrobě naší medoviny. Nejdříve musíme udělat základ, ten se vyrábí smícháním medu a vody. My dáváme přibližně 45 kg na 100 litrů vody. Dle druhu vyrábíme medovinu buď studenou, nebo horkou cestou. Po vzniku základu a po případném vychladnutí se přidávají speciální kvasinky.
Pak necháme medový základ 4–8 týdnů vykvasit při stanovených teplotách. A po vykvašení se nechá základ delší dobu zrát v chladu. My většinou medovinu nedobarvujeme. A vůbec při výrobě nepoužíváme kyseliny a umělý alkohol. Přislazujeme řepným cukrem, slazení medem by výrobu neúměrně prodlužovalo, a podle druhu přidáváme nebo nepřidáváme bylinky a koření.
Medovina má mít mezi 12–15,5% alkoholu, naše mají převážně 13,5%. Obsah alkoholu si pro každou vyrobenou dávku necháváme stanovit v akreditované laboratoři a uvádíme ho na etiketě. Je třeba podotknout, že alkohol v naší medovině pochází pouze z vykvašeného medu.
V červnu jsme se v Pelhřimově dostali do České knihy rekordů za nejvíce zaregistrovaných druhů medoviny. Je jich v současnosti šestadvacet.
Je to především Medové víno, což je původní přírodní nevařená medovina. Pak jsou to různé druhy bylinných medovin, přidáním chilli papriček vyrábíme například Ďábelskou medovinu. Asi by bylo neúnosné vyjmenovávat a charakterizovat každý výrobek, ale naší „třešničkou na dortu“ je nevařená Babákovská medovina, která je specifická svou neobvyklou chutí, kterou jí dodávají jarní pupeny stromů a borůvkové šťávy. A všechny tyto přísady pocházejí z Vysočiny, z osady, kde bydlím.
Tímto názvem se označují speciální medoviny, kde je část sacharidů medu nahrazena sacharidy z ovocné šťávy. My jí přidáváme 30 %. Melomely mají specifickou jemnou ovocnou chuť. A právě díky ovocné šťávě se melomela vyznačuje vyšším obsahem zdraví prospěšných látek. Tento nápoj je velmi oblíben v Polsku a na Ukrajině, kde ji ochucují sušenými borůvkami. Naší chloubou je zase melomela bezinková, která má rubínovou barvu a nezaměnitelnou chuť. Nabízíme však také melomelu jahodovou, rozinkovou, borůvkovou a další.
Samozřejmě. Likéry jsou podle našich zákonů nápoje z vody, alkoholu a ochucujících složek nebo složek s obsahem etanolu minimálně 22 %. Medový likér musí navíc obsahovat minimálně 25 % medu. My do něj dáváme odvary z bylin, například šípku, černého bezu, heřmánku, lípy, a ovocné šťávy. Naše likéry mají jenom přírodní původ.
My je sami nevyrábíme, ale bereme od pana Jelínka, který je sládkem a majitelem malého pivovaru, kde právě tuto specialitu připravuje. Vyrábí je klasickou pivovarnickou technologií spodního kvašení a v průběhu hlavního kvašení do piva přidává včelí med. Děje se tak studenou cestou, aby zůstaly zachovány veškeré zdraví prospěšné látky. Cukry v medu se v průběhu dokvášení mění na alkohol a kysličník uhličitý. Vyzrálé pivo je nefiltrované a nepasterizované.
Samozřejmě, máme medy léčivé, například s propolisem, i medy s přísadami, mezi nejoblíbenější patří oříškový a s čokoládou. Rovněž nabízíme kosmetické přípravky, dětské medové cucavé medvídky, propolisovou tinkturu, mateří kašičku a další výrobky z medu.
Některá překvapení vám ještě neřeknu, ale určitě chceme spustit výrobu medové limonády. Hned několik druhů, začneme se sladkou a nahořklou – pelyňkovou. Na dalších recepturách se ještě pracuje.
Všechny produkty jsou k dostání na www.medovinka.eu.
28.07.2014 | Strava nás ovlivňuje víc, než si myslíme. Je například vědecky podloženo, že ovlivňuje tzv. biologický věk – že díky ní naše tělo rychleji stárne či naopak zůstává mladé. A jak tedy jíst správně?
21.03.2014 | Nejlepší návod, jak na jaře restartovat své tělo.
10.03.2014 | Proč je jídlo módní? A víte, co jíte?
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.