21.12.2013 redakce
V listopadu našli zákazníci v Británii při nákupu nezvaného hosta – jedovatého pavouka. Jak je to s nákupy exotického ovoce u nás a kdo kontroluje jeho kvalitu?
Extrémní příběh s exotickým ovocem zažila na sklonku roku jedna britská rodina. Společně s banány totiž Consi Taylorová přinesla z obchodu i mláďata brazilského pavouka toulavého, a jak již jeho název napovídá, pavoučci nelenili a rozutíkali se hbitě po celém domě. Dům musel být následně kompletně vyčištěn a vystříkán, neboť kousnutí tohoto brazilského drobečka je pro člověka smrtelné. Za velkou louží se zase při konzumaci hroznů „pobavila“ jiná zákaznice – z trsu na ni vyskočila černá vdova. U nás zatím tak extrémní příklady ohrožení spotřebitele neznáme, přesto pavouci v zásilkách exotických plodů nejsou výjimkou. Jejich kousnutí může být nepříjemné, smrtelné ovšem naštěstí nebývá.
S jakými případy jsme se setkali u nás? Velký pavouk z Ghany se objevil v supermarketu v pražských Vršovicích na jaře minulého roku, až z Jižní Ameriky přicestoval vícenohý členovec do pardubického supermarketu před třemi lety, kde ho duchapřítomný zákazník odchytil do sklenice a pavouk byl převezen na veterinární kliniku. Ohroženy výskytem pavouků však nejsou jen banány, nalézt je můžeme i mezi pomeranči, mandarinkami nebo citrony. Tropičtí pavouci ke svému životu totiž potřebují teplo a vlhko. Banány a jiné ovoce je přitom dováženo a skladováno v chladu, navíc bývá mnohdy chemicky ošetřeno. Jak je tedy možné, že dochází k situaci, kdy tropická zvířata převoz i skladování přežijí a ohrožují nebo minimálně vyděsí zákazníky? A jak je možné, že je po celou dobu transportu žádná z kontrol neobjeví?
Ovoce bývá ještě před převozem do obchodů převáženo do překladových skladů, kde je velká pravděpodobnost, že by případného pavouka zaměstnanci mohli odchytit a ze zásilky odstranit. Pokud je však pavouk zahrabaný hluboko pod ovocem, v podstatě není šance jej odhalit. Přesto je však riziko, že v supermarketu sáhnete namísto po banánu po tarantuli, minimální. Toto ovoce se totiž nyní přepravuje v menších trsech, než tomu bývalo v minulosti, a navíc je chemicky důkladně ošetřeno, takže se nevítaných obyvatel zbaví ještě dříve, než přicestuje na místo určení.
Pokračování v následujících dnech…
Více se dočtete také v aktuálním čísle tištěné verze časopisu Svět potravin.
29.08.2014 | "Maso před úpravou neomývám vodou a naklepávám ho jenom pěstí, " říká řezník Zdeněk Novák, jehož vyhlášené uzeniny jsou jedla i smetánka na Plese v opeře.
13.10.2015 | Plátky sýru a kvalitní šunky spolu s přídavkem listové zeleniny, to vše ukryté do dvou krajíčků celozrnného chleba. Takovou, či podobně připravenou svačinu ukládají maminky do aktovek svých ratolestí v přesvědčení, že pro dítě udělaly to nejlepší. Jenže pravdu mají jen někdy.
15.10.2014 | Někomu život bez lepku naordinovali lékaři, jiný si jej vybral dobrovolně sám. Jaké jsou výhody a nevýhody bezlepkové diety?
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.