poradna  

Původ masa

Původ masa

13.05.2015 Redakce

Dozvím se z obalu, z jaké země zvíře pocházelo a kde bylo poraženo?

Ano, od 1. dubna se v celé Evropské unii včetně České republiky rozšířilo povinné značení původu u masa. Až dosud se údaj uváděl pouze u hovězího, nyní o něm budou muset výrobci informovat také u vepřového, drůbežího, skopového a kozího masa. Zákazník se z obalu dozví, z jaké země zvíře pocházelo a kde bylo poraženo.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky je změna dalším krokem ke zlepšení informovanosti spotřebitelů. „Pokud bylo zvíře chováno v jedné a poraženo v druhé zemi, musí výrobce uvést na etiketě nebo cedulce u prodejního pultu oba údaje,“ uvedl ministr. Pokud bylo zvíře chováno i poraženo v jedné zemi, stačí, když výrobce zveřejní pouze údaj o původu zvířete. Pro každý druh zvířete je přitom stanovena lhůta, která musí být dodržena, aby následně mohlo být uvedeno, že zvíře pocházelo z dané země. U drůbeže představuje tato doba „pobytu“ minimálně jeden měsíc.

„Lidé budou lépe informování o historii masa, a to i v případě, kdy mělo zvíře bohatší rodokmen,“ uvedla Kateřina Lacinová z certifikační společnosti Bureau Veritas. „Například prase se mohlo narodit v Polsku, kde bylo chováno, ale několik měsíců před porážkou bylo převezeno do České republiky,“ dodala. Až doposud legislativa umožňovala, aby byl kód pro Českou republiku (CZ) uváděn i u kuřat, která byla do země dovezena a u českého zpracovatele pouze naporcována a zabalena. Údaj o tom, kde se kuře vylíhlo, bylo vykrmeno a poraženo, tak chyběl. Přitom se spotřebitelé zejména po sérii afér v předchozích letech začali více zajímat o původ potravin, které kupují. Správnost údajů u čerstvého i mraženého masa bude kontrolovat Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce.


Mohlo by vás zajímat

KUPUJETE MOŘSKOU RYBU? SLEDUJTE KÓD FAO

09.06.2023 | Znečištění moří a oceánů neustále roste, a z některých lokalit, například z Baltického moře, by se snad ani některé vylovené ryby konzumovat neměly. Ne každý přitom ví, že destinace, odkud mořská produkce pochází, musí být povinně uváděna na obalech produktů z ryb, a to prostřednictvím kódů FAO.

KUŘECÍ STEAK, STEAK Z TELETE ANEBO VEJCE NA BIFTECÍCH: PROČ SE KUCHAŘŮM JEŽÍ CHLUPY?

14.08.2024 | Steak je jedním z nejčastěji zneužívaných pojmů v gastronomii. Ačkoliv většina lidí si pod tímto termínem představí plátek hovězího masa, realita je často jiná. Označení steak se totiž stále častěji používá pro různé druhy potravin – od kuřecího a vepřového masa až po ryby.

ŠKODA HROZNŮ JEN NA ZOBÁNÍ: TIPY, JAK VÍNO VYUŽÍT PŘI VAŘENÍ

01.11.2023 | Období sklizně hroznů vyhlížejí každoročně především vinaři a věrní konzumenti lahodného nápoje. Hroznové víno však má mnohem více kulinářských využití. Uplatnění najde jako mražené osvěžení, ozdoba dezertů i součást netradičních masových pokrmů. Ale pouze za předpokladu, že se jej spotřebitelé nesnaží znehodnotit dřív než z něj vůbec stihnou připravit kulinární bombu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.