Sladké limonády v dětském jídelníčku: Vsaďte raději na ty domácí

Sladké limonády v dětském jídelníčku: Vsaďte raději na ty domácí

16.10.2019 Redakce

Jsou barevné, sladké, perlivé a děti je milují. Co vlastně obsahují a jaký mohou mít vliv na jejich zdraví? A našel by se nápoj, kterým lze sladké limonády v dětském jídelníčku nahradit?

Limonády jsou zde pro zpestření jídelníčku, neměly by být jeho pravidelnou součástí. To bývá těžké vysvětlit především dětem, které je s oblibou a ve velkém konzumují. Často pak přesahují doporučené denní množství u látek, které obvykle organismu neškodí, avšak při nadměrné dávce jej mohou negativně ovlivnit. Proč?

1.   Protože obsahují velké množství cukru, jsou rychlým zdrojem energie. Tu aktivní děti dokážou využít pro svůj prospěch, problém ovšem nastává, když je ve velkém konzumují malí strávníci, kteří se tolik nehýbou. Vysoký obsahu cukru u nich může přispět nejen ke kazivosti zubů, ale také k obezitě. Velká konzumace cukru navíc ubírá organismu vitamin B a vápník a má také vliv na imunitní systém.

2.   Nadměrné pití limonád může u citlivých jedinců způsobovat žaludeční problémy a zatěžovat ledviny. Dokážou sice uspokojit chuť, nikoliv však žízeň. Limonády, které obsahují umělá sladidla, mohou paradoxně vést k obezitě. Podlevědeckého projektu zkoumajícího vliv náhradních sladidel na zdraví může jejich pravidelné požívání vyvolávat v organismu ještě větší chuť k jídlu.

3.   Již od roku 2004 se odborníci zabývají možným vlivem některých umělých barviv na chování dětí. Podle studie z roku 2007 se jedná o šest syntetických potravinářských barviv a benzoan sodný, jež mohou mít při nadměrné konzumaci vliv na hyperaktivitu u dětí. Tento stav se projevuje přehnanou aktivitou, nepozorností ve škole nebo např. vznětlivostí. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zkoumal i další odborná pojednání a došel k závěru, že neexistuje jednoznačný a prokazatelný důkaz o tom, že by dvě zkoumané směsi přídatných látek vykazovaly statisticky významný účinek na chování dětí. Přesto však zavedla EFSA od ledna 2009 povinnost uvádět u barviv výše uvedenou informaci o působení na chování dětí.

Éčka, která mohou mít vliv na hyperaktivitu u dětí:

• E 102 (tartrazin) – pekařské a mléčné výrobky, jogurty, dezerty, cukrovinky, zmrzliny, žvýkačky a limonády

• E 104 (chinolinová žluť) – mléčné výrobky, dezerty, bonbóny, zmrzliny, žvýkačky a limonády

• E 110 (žluť SY) – pekařské a mléčné výrobky, bonbóny, zmrzliny, žvýkačky a limonády

• E 122 (azorubin) – termixy, jogurty, lentilky, marcipány, želé, konzervované ovoce, zmrzliny a limonády

• E 124 (červeň 4R) – termixy, jogurty, bonbóny, želé, zmrzliny, žvýkačky a limonády

• E 129 (červeň allura AC) – oplatky, dezerty, mléčné výrobky, bonbóny, zmrzliny, žvýkačky, limonády

• E 133 (brilantní modř FCF) – cukrářské a pekařské výrobky, cukrovinky, žvýkačky, limonády

• E 150 (karamel) – sušenky, slané pochoutky, sladkosti, zmrzliny, sirupy

• E 151 (brilantní čerň BN) – mléčné výrobky, bonbóny, polevy, zavařeniny, zmrzliny, limonády

Jak vybírat

Vybírejte v první řadě takové limonády, které neobsahují konzervanty, umělá barviva a sladidla. Důležitý je také obsah cukru v nápoji. Vyhýbejte se nadměrné konzumaci aspartamu a je-li to nutné, raději sáhněte po takových nápojích, jež obsahují kalorická sladidla. Patří mezi ně tzv. cukerné alkoholy (alkoholová sladidla), do nápojů se z této skupiny přidává nejčastěji sorbitol (E 420). Pamatujte však na to, že „light“ limonády by měly sloužit v první řadě lidem s cukrovkou, zatímco pro děti, těhotné a kojící ženy rozhodně vhodné nejsou. Místo kyseliny fosforečné, která může mít vliv na vyplavování vápníku z organismu, je lépe v nápojích upřednostňovat kyselinu citronovou.

Volte alternativu

Výhodou dnešního vyspělého trhu je to, že nabízí různé alternativy pokrmů i nápojů a je čistě na spotřebitelích, co si koupí. U limonád se lze řídit nápisem na obalu Bez umělých barviv a sladidel nebo sáhnout po takových, která nesou logo BIO. Ty jsou dochucovány cukrem, obvykle třtinovým, z ekologicky kontrolovaného zemědělství a neobsahují syntetické látky. Snažte se však v první řadě své děti přesvědčit, že do pitného režimu patří neperlivá voda, zkuste zkrotit jejich chutě kvalitní ovocnou šťávou nebo 100% džusem ředěným vodou. Pokud opravdu chtějí bublinky, pak můžete sem tam dítěti dát ochucenou lehce nebo středně mineralizovanou vodu, ideálně jemně perlivou.

Připraveno ve spolupráci s Janou Vašákovou, www.receptyprodeti.cz


Mohlo by vás zajímat

Slovensko zavede daň ze slazených nápojů: Česko je s otazníkem, komora daň považuje za hloupost

12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.

Tak to je gól! Japonci mají málo rýže - vyjedli ji turisté?

09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.

Na Brněnsku otevřel bezoobslužnou prodejnu, ke vstupu stačí tlačítkový telefon

05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.