29.04.2015 Mgr. Jana Uhlířová
Testovali jsme, po kterých nakládaných okurkách můžete s klidem sáhnout a jaké nechat raději ležet v regále. Musíme předeslat, že celkově je kvalita okurek v láku vyhovující, ale výjimky se najdou i v souboji českých, slovenských a vietnamských okurek.
Nabídka v obchodech je široká, všech sedm vzorků jsme pořídili v jednom ze supermarketů na okraji Prahy. Dlužno podotknout, že většina marketů přichází na trh i se svou privátní značkou, čímž se už tak bohatá nabídka ještě rozšiřuje. Vybírali jsme střední kvalitu, to znamená okurky o velikosti 5 až 9 cm, většina vzorků se vešla do rozpětí 6 až 9 cm. Všechny okurky byly naložené v kořeněném sladkokyselém nálevu.
Hodnotili jsme jejich chuť, křupavost, případnou vodnatost, barvu, chuť láku (parametr na hraně osobní statečnosti), kyselost, sladkost, případné pachutě, měkkost konzistence, existenci zbytků stopek, kořeněnost chuti, mechanická poškození a případné skvrny. Na jednu okurku poměrně velké množství požadavků.
Kromě okurek českých a slovenských jsme na startovní čáře uvítali i účastníka vpravdě exotického – jeden vzorek okurek totiž dorazil až z dalekého Vietnamu. A můžeme dopředu prozradit, že tak dlouhou cestu vážil bohužel pro porážku – na stupně vítězů z místa, kde skončil, ani nedohlédl. České i slovenské plody si až na výjimku vedly velmi dobře. Všechny domácí produkty se svým původem z jižní Moravy hrdě chlubí už na obalu, vítězný vzorek dokonce přidává i stručný historický exkurz o znojemských okurkách. Dlužno podotknout, že za slovesnost vavříny nezískal.
Výhodou při nákupu je, že si okurky samotné můžeme prohlédnout a zhodnotit, zda se nám líbí jak velikostí a barvou, tak množstvím. U vzorku Hamé tak snadno zjistíme, že se s prostorem ve sklenici nakládá velmi velkoryse a pár kousků zeleniny by se ještě vešlo. Již v obchodě si také můžeme zkontrolovat přítomnost poškozených kusů a příliš dlouhých stopek, které jsme objevili u jiných vzorků.
Nejlépe chuťově hodnocené byly tzv. mixy, kdy balení obsahuje plody menší i větší velikosti a každý si tak vybere přesně podle svého gusta. Obecně se větší kusy hodí nejvýše do salátu a na další zpracování, zde mluvíme o výrobku Giana, jehož (ne)kvalita se při kulinární úpravě snad ztratí, dalších pět vzorků obstojí jako doplněk pokrmu samo o sobě. Nešvarem, který se projevoval u většiny vzorků a jejž jistě důvěrně znáte, byla nedobrá kvalita vršku okurek, pokud nebyly ponořeny v láku. Propadákem se jednoznačně staly okurky Viva, které nám při pokusu vyprostit je ze sklenice po částech zůstávaly v ruce, tyto už připomínaly spíše čalamádu a jejich blátivé konzistenci bohužel odpovídala i nelibá chuť.
Okurky se dochucují cukrem, nebo umělým sladidlem. A i když umělé sladidlo normálně nevyhledáváme, tady naše chuťově pohárky neurazilo a neodradilo. Možná i proto, že jsme jeho přítomnost při chuťové zkoušce nezaznamenali. Co jsme však zaznamenali výrazně, byla podivně slaná chuť produktu Giana, nebo přehnaná kyselost vzorku Hamé. Přesto však můžeme konstatovat, že v obchodech nabízené produkty si drží slušnou úroveň, sláva českých okurek ještě neupadla v zapomnění. Naštěstí.
22.12.2023 | Klobásy patří k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším masným výrobkům, které jsou rozšířeny prakticky po celém světě. Kde přesně klobásy vznikly, a kdo je poprvé vyrobil, se nám už asi zjistit nepodaří. Dnes víme, že je znali již starověcí Sumerové, Řekové i Římané a jejich původ sahá ještě dále před tyto civilizace. Důvodem výroby klobás bylo zřejmě prodloužení trvanlivosti masa a zlepšení jeho senzorických vlastností.
11.04.2024 | Krevety rozhodně nepatří mezi výrobky, které by se nemusely pečlivě vybírat, zvlášť pokud nemají být spotřebitelé doma nepříjemně rozčarováni. Na druhou stranu, i v běžné tržní síti lze objevit výrobky vysoké kvality, i přestože nepatříme k přímořským státům. Po kterých sáhnout a které raději naopak nechat v obchodě?
28.02.2024 | Na Potravinářskou komoru České republiky jsme pozvali přední české mlékárenské odborníky jak z průmyslu, tak z akademické sféry, a požádali je, aby pro vás otestovali ve speciálním testu širokou paletu bílých jogurtů a zakysaných smetan prodávaných na českém trhu.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.