Spor o vodu

Spor o vodu

13.11.2013 Mgr. Jana Uhlířová

Jednou za zajímavých kauz letošního roku byl letní spor o vodu. Je lepší a kvalitnější voda balená, nebo kohoutková? A dá se vůbec v případě takto odlišných komodit jednoznačně rozhodnout?

Diskuzi o tom, která voda je škodlivější, rozpoutali v létě tohoto roku výrobci minerálek, kteří přes mediální agentury rozeslali své stanovisko k projektu Čerstvá kohoutková společností Veolia a Pražských vodovodů a kanalizací.

Kohoutková voda je podle této zprávy mnohem méně kvalitní a kontrolovaná než voda balená. Navíc může být plná zbytků pesticidů, léčiv, kosmetických a čisticích prostředků. Poněkud ostřejší vyjádření svazu bylo reakcí na stoupající nárůst popularity kohoutkové. „Kvalitní balená voda je vždycky vodou podzemní, bez chemických úprav a desinfekcí, s přísnějšími limity. Je více kontrolovaná a její zdroje nejsou znečištěny lidskou činností,“ řekla předsedkyně svazu Jana Ježková pro Radiožurnál. Naopak kvalita kohoutkové vody podle ní může kolísat i v závislosti na ročním období. 

voda

Zpochybněná kvalita vody, kterou denně používají miliony obyvatel, samozřejmě vyděsila běžné spotřebitele a do záležitosti se vložil stát, respektive Státní zdravotní ústav a vodárny, na které se vystrašení občané začali obracet s otázkami, co jim vlastně teče doma z kohoutku. Kvalita kohoutkové vody bývá standardně vysoká, pouze v jednom až dvou procentech případů dochází například ke zvýšenému výskytu dusičnanů. V roce 2012 byla četnost nedodržení limitní hodnoty u zdravotně závažných ukazatelů u velkých vodovodů (nad 5000 obyvatel) pouze 0,06 procenta a u malých vodovodů (do 5000 obyvatel) 0,73 procenta.

Jak je na tom vaše voda?

Za kohoutkovou vodu, její kvalitu a bezpečnost, se následně postavila Veolia, hlavní hygienik Vladimír Valenta i Státní zdravotní ústav (SZÚ).  „Kvalita pitné vody ve veřejných vodovodech je pravidelně kontrolována, a to nejen při výrobě, ale i na konci vodovodní sítě, čili na kohoutku u spotřebitele. Četnost a rozsah kontrol se liší podle počtu zásobovaných obyvatel, ale pokud se jedná o úplné rozbory, tak jejich četnost u vodovodů zásobujících 50 až 500 obyvatel je srovnatelná jako u balených pramenitých a přírodních minerálních vod, zatímco u vodovodů nad 500 obyvatel je několikanásobně vyšší,“ uvedl František Kožíšek ze SZÚ. „Kvalita pitné vody je kontrolována denně a informace jsou pro spotřebitele zveřejňovány na webových stránkách www.pvk.cz,“ říká Ondřej Pokorný, tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací. Zpráva o kvalitě pitné vody v ČR je tak vždy dostupná veřejnosti.

voda2

Voda s léčivy a hormony

Na možná rizika, která přináší pití vody z vodovodu, upozornila také lékařka Jana Foltinová, místopředsedkyně Svazu minerálních vod. Ta varovala před možnou kontaminací vod léčivy či hormony, což ovšem SZÚ odmítla a vrátila tento argument s tím, že 10 % na trhu odebraných vzorků neochucených balených vod mělo nevyhovující kvalitu. Svaz svá vyjádření nakonec zmírnil tvrzením, že cílem jejich akce nebylo varovat před kohoutkovou vodou, ale zabránit srovnávání nesrovnatelných produktů.

Pro a proti

Určitě je také dobré vědět, jaké výhody a nevýhody mají oba druhy vod a potom se podle toho rozhodnout. Kohoutková voda je nesrovnatelně levnější a dostupnější, její chuť ovšem nemusí vyhovovat všem. Pokud nás zajímá její kvalita, stačí se podívat na webové stránky našeho dodavatele. Riziková může být kohoutková voda v případě, kdy teče starším olověným potrubím a kvalitu vody tedy v tomto případě vodárna negarantuje. Některým spotřebitelům může vadit i zápach chloru, který však vymizí po odtočení a chvíli odstání. Novým trendem je i nákup filtrů a filtračních konvic.

voda2

Výhodou vody balené je bohatý výběr příchutí či obohacení minerály, praktické balení umožňující využít tuto vodu při sportu či cestování, zdravotní nezávadnost, kterou kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která má povinnost informovat spotřebitele o případném pomnožení bakterií. Nevýhodou je její vyšší cena, ekologická zátěž v podobě obalů a otázka trvanlivosti, popřípadě skladování. Nikdy nevíte, zda nebyla voda vystavena velkým teplotním rozdílům, nebo nadměrně vysokým teplotám.

Faktem je, že řídit se zdravým selským rozumem není od věci – u vod můžeme sice porovnávat kvalitu a přítomnost cizorodých látek, ale je třeba mít na paměti, že jak voda kohoutková, tak balená se primárně hodí k jinému účelu. Potřebujeme-li vodu na sport, při cestování či jen chceme doplnit minerály, pak je ideálním řešením sáhnout po balené vodě. Vyhovuje nám chuť kohoutkové a v restauraci se nám nechce platit za předražené nealko? Zvolíme kohoutkovou. Stačí si jen vybrat.

voda3


Mohlo by vás zajímat

Zhubnete odkyselením?

31.07.2014 | Jste bez energie, stále unavení, trápí vás žaludeční potíže a studené končetiny?

Co nevíte o rebarboře

05.06.2014 | Stojí na pomezí mezi ovocem a zeleninou, její části jsou jedovaté, ale přesto patří mezi nejchutnější jarní plodiny.

Šlapeme si po jídle

18.08.2014 | Bodlák, jetel, mařinka nebo vratič.Víte o tom, že vypadají dekorativně nejen na louce, ale i na talíři?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.