30.11.2023 Jana Čiháková
Ministerstvo financí nesouhlasí s návrhem Svazu vinařů na zavedení minimální ceny za obsah etanolu ve víně namísto uvalení spotřební daně na tento alkoholický nápoj. Zákon podle úřadu neumožňuje regulovat ceny z důvodu ochrany veřejného zdraví, což by přitom bylo hlavním důvodem zdanění. Ministerstvo také upozornilo na riziko diskriminačního přístupu vůči jiným alkoholickým nápojům, napsal dnes server Echo24.
Svaz vinařů navrhl zavést minimální cenu za obsah etanolu ve víně, jako to uplatňuje například Irsko. Podle svazu je to cesta, jak reagovat na rizikovou konzumaci alkoholu v kategorii nejlevnějších vín, která by zdražila. Svaz chce, aby vláda tuto možnost cenové regulace posuzovala jako alternativu uvalení spotřební daně, od které je takzvané tiché víno jako jediný typ alkoholických nápojů osvobozeno.
Ministerstvo financí ale podle Echo24 uvedlo, že zákon o cenách nastavení minimální ceny podle obsahu etanolu neumožňuje. "Primárním účelem zdanění alkoholu, tedy i tichého vína, je jeho negativní efekt na zdraví. Minimální výše ceny tuto skutečnost řeší jen u nejlevnějších produktů, které se stanou nekonkurenceschopnými, nikoliv u produktů ostatních. Regulace cen obecně je nástroj, který má řešit selhání trhu, ne však odlišnosti v cenách výrobků a služeb na základě jejich odlišných charakteristik," uvedlo ministerstvo.
Úřad také upozornil, že kdyby cenové regulaci podle obsahu ethanolu podléhalo pouze víno a ne pivo či destiláty, regulace by mohla být napadena jako účelová a diskriminační. "Současně upozorňujeme na skutečnost, že zvýšení ceny u tichého vína, které by bylo pod minimální cenou, byť stanovenou podle obsahu etanolu, by bylo čistě ziskem prodejců či výrobců," uvedlo ministerstvo.
Možným zavedením spotřební daně na tiché víno se zabývá meziresortní skupina. MInisterstvo financí připravilo návrh zavedení daně na čtyřech úrovních vycházející ze sazby 23,40 Kč na litr, která nyní platí pro šumivá vína. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) se počítá s tím, že diskuse o zdanění vína bude pokračovat v prvním čtvrtletí příštího roku. Je podle něj zároveň stále možné zavést zdanění tichého vína do konce tohoto volebního období, tedy tak, že by platilo od roku 2025.
Spotřební daň z alkoholických nápojů loni do státního rozpočtu přinesla 14,3 miliardy korun, z toho 64 procent je daň vybraná z lihovin. Zhruba třetinu odvedly pivovary a ze šumivého vína stát vybral 553 milionů korun.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.