27.01.2014 Mgr. Marie Martiňáková
Proč nepotkáte tlustého obyvatele Srí Lanky? A proč se lidé na Krétě dožívají sta let?
Životní styl a váhu každého člověka ovlivňuje i kontinent a stát, ve kterém žije. Které potraviny pomáhají udržovat linii?
V USA se hubne díky pilulkám a liposukci. Tedy alespoň se o to miliony lidí snaží, často neúspěšně. Z tradičních jídel lze doporučit bizoní maso bohaté na železo, krocana, hrášek, špenát, brokolici a brambory – ovšem ne v podobě hranolků.
Základem jídelníčku v Jižní Americe je chilli koření vhodné pro zrychlení metabolismu, hodně zeleniny a ovoce. Pozitivně působí i fazole v jídelníčku, pokud jich není příliš.
VeSkandinávii neroste moc zeleniny ani obilí. Zato rybami se to v okolních vodách jen hemží. Rybí maso má málo kalorií a je bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Švédové také patří mezi největší jedlíky jahod na světě.
Španělský jídelníček je plný zeleniny, především rajčat a papriky. K tomu olivový olej, kuřecí maso, ryby a melouny.
Francouzské červené víno působí jako ochrana kardiovaskulárního systému. Francouzi dbají také na dostatek pohybu, dobrou kondici a jejich kuchyně je lehká, plná sýrů a zeleniny.
Ani v Řecku nechybí olivy a spousta zeleniny, ale také ovoce a mléčné výrobky. Například tradiční tzatziki – jogurt s okurkami a koprem – jsou přímo ideální do redukčního jídelníčku.
Kréta se může chlubit velmi nízkým výskytem obezity, ale také rakoviny tlustého střeva. Je to patrně díky řecké kuchyni, olivovému oleji a dostatku pohybu
Na ostrově Srí Lanka je hlavní potravinou „jack fruit“ (česky žakie), tedy dužnaté plody rostoucí na chlebovníku. Nahrazují maso, vaří se z nich i řada dalších jídel, mají nízký obsah kalorií a jsou plné vitamínů. Spousta místního koření urychluje metabolismus a vše se zde zapíjí čajem.
Obyvatelé Japonska jsou, mimo zápasníků sumo, většinou hubení. Základ jejich stravy tvoří ryby a mořské plody. Japonci považují jídlo za obřad, nespěchají a pokrmy pečlivě zdobí. Zeleninové ozdoby zaberou na talíři hodně místa, pak už nezbývá prostor pro kalorie navíc.
V Číně nejedí až tolik rýže, jak se o nich tvrdí. Přestože je to tradiční příloha, velký prostor má na talíři zelenina. Šetří se tu masem, používá se rostlinný tuk a v malém množství.
Kokosové mléko a pověstný spalovač tuků ananas se neobjevují nikde jinde na jídelníčku v takovém množství jako podél rovníku, v Thajsku nebo v Tichomoří. K tomu hojnost ryb a pohyb, třeba v podobě břišních tanců.
V Austrálii konzumované klokaní a pštrosí maso je bohaté na kvalitní proteiny, chudé na kalorie. K tomu jehněčí, hodně ryb a pohybu – to je australský tradiční recept na pěknou postavu.
Na Novém Zélandu nejen kiwi, ale i spousta jiného ovoce přispívá ke zdraví a štíhlosti v této části světa.
27.08.2014 | „Kuřecí maso je plné hormonů“, „Vnitřnosti nejsou zdravé.“, „Čerstvé maso je nejlepší“. Mýty nebo pravda?
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.