Za dva měsíce bylo zadrženo 35 tun potravin

Za dva měsíce bylo zadrženo 35 tun potravin

02.12.2014 ČTK

Za zhruba dva měsíce od zpřísnění nahlašovací povinnosti pro dovozce nebylo kvůli porušení veterinárních předpisů puštěno v Česku do prodeje 35 tun potravin živočišného původu.

Kontroloři zjistili také řadu administrativních pochybení ze strany dovozců i výrobců. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. SVS udělila pokuty za celkem 14 milionů korun. Dovozci živočišných produktů musí od 3. října informovat o příchodu zásilky dva dny předem místo 24 hodin, jak tomu bylo od května 2011. Nově musí dovozy hlásit také importéři vybraných rostlinných produktů. Do formuláře musí uvádět také informaci o předpokládané prodejní ceně výrobku.
    Do země nebyly podle mluvčího v uplynulých týdnech vpuštěny například čtyři zásilky vepřového a hovězího masa a vnitřností z Rakouska, mražené kuřecí a smetana z Polska či zásilka vajec z Německa a italské hovězí vnitřnosti. "Kromě toho jsme zjistili celou řadu administrativních pochybení, a to jak ze strany příjemců, tak producentů," uvedl Duben.
    Mezi nejčastější prohřešky podle něj patřily nepřesné údaje o příchozích zásilkách, pozdní hlášení, nejasnosti v průvodních dokladech nebo porušení obalů. Výsledky kontrol svědčí o nejednotném přístupu k legislativě jednotlivými členskými zeměmi EU, uvedl mluvčí. Z dosavadních výsledků kontrol je podle něj zřejmé, že vládní nařízení má smysl. "Zákazník se může spolehnout, že potraviny živočišného původu uváděné do oběhu splňují hledisko zdravotní nezávadnosti a případná pochybení jsou včas zachycena," podotkl.
    Duben zdůraznil, že kontroly jsou prováděny nediskriminačně a namátkově, bez zaměření na konkrétní země a výrobce. Fyzicky kontrolováno je zhruba 14 procent příchozích zásilek. Podle dřívějšího vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky mělo zpřísnění především zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz ze zemí EU. Výše pokut udělených loni SVS vzrostla loni nejméně o polovinu. Zatímco v roce 2012 dosáhla zhruba 14 milionů korun, od začátku ledna do konce listopadu 2013 činila bezmála 21 milionů Kč. Z čísel vyplývá, že jen za letošní říjen a necelý listopad udělili veterináři pokuty jako za celý rok 2012.
   


Mohlo by vás zajímat

Tak to je gól! Japonci mají málo rýže - vyjedli ji turisté?

09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.

Milovníci vína, spojte se! Je tu Pálavské vinobraní

06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.

POZOR NA TENTO ČESNEKOVÝ KABANOS! OBSAHOVAL NEBEZPEČNÉ LISTERIE

01.03.2024 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje česnekový kabanos obsahující listerie od výrobce Zemědělská a.s. Krucemburk. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Jihlava v produktu odhalilo bakterii Listeria monocytogenes. Výrobek byl proto vyhodnocen jako nevhodný k lidské spotřebě. Spotřebitelé, kteří jej mají doma, by kabanos neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.