Že je v potravinách posypová sůl, věděla polská prokuratura už léta

Že je v potravinách posypová sůl, věděla polská prokuratura už léta

07.03.2012 novinky.cz

Polské daňové úřady dostaly už v roce 2003 anonymní informace o podezřelých firmách, které prodávaly potravinářským podnikům zdraví škodlivou posypovou sůl jako jedlou. Před devíti lety začalo vyšetřování, avšak prokuratura ho zastavila, protože podezřelé podniky zničily veškerou dokumentaci. V úterý to napsal týdeník Newsweek.

Nebezpečný podvod by fungoval dále, kdyby o jeho odhalení neusilovali novináři z televize TVN24. Navíc by aféra zřejmě nepropukla, kdyby předloni nedošlo k havárii výrobní linky ve firmě Anwil ve Wloclawku, která vyrábí chlór. Dočasně musela pozastavit výrobu, při níž vzniká jako odpad průmyslová sůl, známá jako posypová.

Tehdy neúměrně vzrostl zájem o dodávky regulérní jedlé soli od malých dodavatelů, nicméně poté, co zakrátko Anwil obnovil výrobu chlóru, se všechno vrátilo do starých kolejí. „Tehdy už bylo jasné, že se odpadní sůl, nebezpečná pro lidský organismus, dostávala na trh jako jedlá,“ uvedl reportér TVN24 Tomasz Patora, který po půlročním sledování případ oznámil policii.

Trojnásobný zisk

Od výrobce chlóru kupovaly tři firmy přibližně tři tisíce tun průmyslové soli měsíčně. Po přebalení za jedlou ji s trojnásobným ziskem prodávaly masným, pekárenským či mlékárenským podnikům na území celého Polska.

Poznaňská prokuratura minulý týden obvinila z falšování soli pět lidí a zadržela je. Mezi nimi i Adama F., který patřil mezi podezřelé už v roce 2003. „Jako absolutně nepostižitelní se cítili lidé, kteří se navzdory obvinění z podvodu v roku 2003 falšování soli intenzívně věnovali dalších devět let,“ řekl pro Gazetu Wyborczu představitel polského ministerstva financí.

„Vzorek posypové soli, kterou jsme přezkoumali v naší laboratoři, nesplňuje žádné hygienické, zdravotnické ani potravinářské normy a nikdy se neměla objevit v procesu zpracování potravin. Novináři TVN24 odvedli dobrou práci, protože přerušili jednání, které trvalo v Polsku dlouhé roky a k němuž nikdy nemělo dojít,“ řekl v úterý inspektor Hygienické správy v Poznani Andrzej Trybusz. Dodal, že sůl ve vzorku, který zatím prověřili, „není pro zdraví vysloveně škodlivá, i když bych příbuzným nikdy nedovolil s ní solit“.

Bendl: Žádáme více informací

Kvůli záměně průmyslové soli za jedlou sůl v Polsku zatím Česko o plošném zákazu dovozu polských potravin neuvažuje. Na úterním mimořádném brífinku to řekl ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Zákaz by podle něj byl možný jen v případě ohrožení zdraví obyvatel, o tom však v současnosti nejsou žádné indicie.

Od polské strany bude Bendl žádat další informace do systému rychlého varování, zejména u jakých firem a v jakých výrobcích k záměně soli došlo. „V tomto směru jsem se už s žádostí o součinnost obrátil na polského ministra zemědělství Marka Sawického,“ řekl Právu Bendl.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) preventivně pozastavila uvádění do oběhu 13 tun balené jedlé soli z Polska, než bude prokázána její nezávadnost.

SZPI už odebrala vzorky z potenciálně ohrožených potravin dovezených z Polska. Totéž v případě masných výrobků činí Státní veterinární správa ČR. První výsledky by měly být známy už dnes, další pak do konce týdne.

V reakci na úterní zprávu polské agentury PAP, která s odkazem na ujištění polských hygieniků uvádí, že technická sůl, jež se v Polsku používá, není pro lidské zdraví nebezpečná, Bendl řekl:

„Pro nás to neznamená nic jiného než ‚důvěřuj, ale prověřuj‘. Naše dozorové orgány dokončí testování vzorků polských potravin, které se dostaly na trh, a až poté učiní závěry.


Mohlo by vás zajímat

Tak to je gól! Japonci mají málo rýže - vyjedli ji turisté?

09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.

Milovníci vína, spojte se! Je tu Pálavské vinobraní

06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.