02.01.2013 Eva Černohorská
Až půl metru vysoká levandule lékařská (Lavandulla angustifolia) má svůj původ ve Středozemí. Často se s ní setkávají návštěvníci francouzské Provence, kde nalezneme rozsáhlé plantáže této nádherně vonící uklidňující rostlinky. I když se může zdát, že sušené květy levandule patří jen do šatní skříně, má pestré spektrum využití.
Pěstování a sběr
Levanduli si můžete pěstovat i doma v květináči, vhodnější jsou již vzrostlé kvetoucí rostlinky, neboť levandule pěstovaná ze semen kvete až druhým rokem. Levanduli je potřebné dopřát dostatek slunce a lehčí písčitou půdu. Nesnáší přemokřené bahnité prostředí, proto se zálivkou opatrně. Nejvhodnější dobou sběru je období okolo července, kdy není rostlinka zcela rozkvetlá, protože jinak při schnutí květy opadají. Nařežte ji s delším stonkem a složte do svazků, které sušte zavěšené na teplém a suchém místě.
Účinky na zdraví
Levandule má především uklidňující účinek. Hodí se při projevech úzkosti, deprese či bolestech hlavy. Oblíbené jsou malé polštářky naplněné sušenou bylinkou navozující příjemný spánek. Levandulové koupele mají kromě relaxačních také protizánětlivé účinky. K dalším vlastnostem levandule patří pomoc proti křečím a bolestem břicha.
Využití v kuchyni
Kromě kvítků můžete v kuchyni využít i sušené lístky. Kvůli silnému aroma a nahořklosti sušeným kořením šetřete, aby levandule nepřebila ostatní chutě. Přidat ji můžete k pečenému masu, houbovým jídlům a do polévek. Stranou nezůstávají ani sladké pokrmy. Vyzkoušejte přidat sušené, ale i čerstvé květy do pečiva, pudinků a dezertů. Připravujete-li rádi marmelády a kompoty, přimíchejte na konci vaření do sladké směsi fialovou úrodu.
Zajímavosti
- Název rostlinky pochází z latinského slova lavare – mýti se.
- Její vůně odpuzuje nepříjemný hmyz, například komáry. Vhod přijde i pěstitelům pokojových květin, protože aroma levandule odhání mšice a svilušky.
- Lidově se jí říká špikrnát, dulenka nebo devandule.
- Patří mezi významné medonosné rostliny.
Doba přípravy: 30 minut, na 25 kusů
Ingredience: 250 g hladké špaldové celozrnné mouky, 125 g másla, 60 g cukru, 1 vejce, 2 lžičky sušených květů levandule, špetka soli
Postup: Připravíme si větší mísu, do které přes síto prosejeme hladkou mouku a cukr, přidáme špetku soli. Máslo rozehřejeme a přidáme do mísy. Přilijeme rozkvedlané vejce a přisypeme levandulové květy. Zpracujeme na jednolité těsto. Na válu z těsta rozválíme plát, asi půl centimetru silný. Formičkou vykrajujeme tvary a skládáme je na plech vyložený papírem na pečení. Plech vložíme do vyhřáté trouby a pečeme při teplotě 180 °C po dobu 10 až 12 minut, dokud sušenky nezezlátnou.
31.07.2014 | Jste bez energie, stále unavení, trápí vás žaludeční potíže a studené končetiny?
18.08.2014 | Bodlák, jetel, mařinka nebo vratič.Víte o tom, že vypadají dekorativně nejen na louce, ale i na talíři?
24.06.2014 | „Dneska už se nedá koupit dobrý chleba.“ „Bílé pečivo je nevhodné a nezdravé.“ „Chléb je dnes nesmyslně vylepšován chemickými přípravky.“ Pravda nebo mýty?
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.