28.06.2012 Redakce
Pokud chtějí jít rodiče s dobou, měli by se smířit s „novodobými“ chutěmi svých potomků. Hamburgery, hranolky a pizza často vítězí nad klasickou domácí kuchyní. Existuje způsob, jak se těmto nezdravým trendům bránit?
Když jsou děti malé, je mnohem jednodušší ovlivnit jejich chuť k jídlu. V případě, že jim jde rodina jako celek příkladem, bude pro ně zdravý způsob stravování přirozenou součástí jejich života. Děti si vytvoří určité návyky, které jim usnadní nástup do společnosti a snadněji se budou orientovat v tom, co je a co není zdravé. Přímé zákazy nejsou vhodné, děti se pak přejídají tím, co jim rodiče nedovolí. Pokud si však jednou za čas dají v rozumné míře něco nezdravého, nebude to na ně mít větší dopad. Vyhnout se sladkostem a jídlu typu fast food je v dnešní době téměř nemyslitelné.
Lékaři i média bijí na poplach, až třetina amerických dětí trpí obezitou. Na vině je hned několik faktorů, jedním z nich je právě nevhodný způsob stravování. Ten imponuje i českým dětem, aniž by si představily možné následky tohoto životního stylu. Neláká je, jako kdysi jejich rodiče, stánek s párkem v rohlíku nebo s langoši, ale spíše posezení v restauraci s rychlým občerstvením. Jsou ochotny šetřit si své kapesné, v České republice se nejedná o tak lacinou záležitost, jako je tomu právě v Americe. V kombinaci s nedostatečným pohybem roste výskyt dětí s nadváhou a obezitou v České republice rychlým tempem.
V první řadě je důležité si uvědomit, že se jednotlivé restaurace nabízející rychlé stravování svou kvalitou liší. Tu lze rozpoznat ihned při vstupu, přepálený olej symbolizuje rizika, která s sebou tato strava nese. Při smažení při teplotě nad 200 °C se tvoří toxické látky, jež zvyšují riziko výskytu rakovinotvorného bujení. Co teprve, když se smaží v jednom a tom stejném oleji obrovské množství porcí za sebou! Přičteme-li k tomu fakt, že se smaží maso obalené ve strouhance, masné výrobky, tučné sýry apod., nadměrným příjmem nasycených mastných kyselin a soli se zvyšuje krevní tlak a hladina LDL cholesterolu. Odborníci pak varují, že i děti mohou mít cévní problémy stejně tak jako dospělí lidé. V případě, že má dítě zvýšenou hladinu cholesterolu, je třeba nahradit v jídelníčku nasycené tuky za ty tzv. esenciální. Pokrmy typu fast food vyměnit za čerstvé ryby, do salátů přidávat panenské rostlinné oleje, alespoň 2x do týdne servírovat ořechy a semínka v přírodní podobě.
Pokud děti zatouží po fast foodové stravě, je třeba volit opatrně místo, kam s nimi na jídlo zajít. Existují i místa, která vaří v duchu fast, fresh and simple (rychle, čerstvě a jednoduše), jedná se především o italskou kuchyni, jež využívá sezónních surovin k přípravě jídel. Obdobným směrem se ubírají i větší fast foodové řetězce, které nabízejí pokrmy v bio kvalitě a dávají zákazníkům možnost si suroviny nakombinovat dle vlastní chuti. Není tedy nutné dětem zakazovat návštěvu těchto podniků, naopak by se měli naučit, že za své peníze mají vyžadovat kvalitu. Je na rodičích, aby své potomky naučili, že k hamburgeru nepotřebují hranolky a místo nich si můžou dát salát, samozřejmě bez majonézy. U největších dětských nadšenců pak mohou doma zavést maximálně jednou týdně fast food jídlo.
Doba přípravy: 25 minut, pro 4 osoby
Ingredience: 500 g hovězího mletého masa v bio kvalitě, 1 vejce, 1 lžíce kečupu s vysokým podílem rajčat, 2 jarní cibulky, sůl, pepř, oregano, bazalka, celozrnné housky, čerstvá sezónní zelenina
Postup: Mleté hovězí maso smícháme s nasekanou jarní cibulkou, vajíčkem, kečupem, solí, pepřem a bylinkami. Ze směsi vytvarujeme hamburgery. Vložíme je na pečicím papírem vyložený plech a pečeme v předehřáté troubě na 180 °C z obou stran přibližně 10-15 minut. Hotové hamburgery vložíme do celozrnné housky a obložíme sezónní čerstvou zeleninou.
Tip: I hranolky můžeme připravit s minimálním množstvím tuku, ideálně z čerstvých brambor oloupaných a nakrájených na špalíčky. Stačí nám k tomu horkovzdušná fritéza s jednou lžící oleje na 1 kg brambor, případně je pečeme v troubě s troškou oleje při 180 °C.
30.06.2014 | Čtyřicítka je věk, kdy už tělo nespaluje tak rychle a kilogramy mnohem rychleji nabíráme, než shazujeme. Je tedy nutno k němu přistupovat trochu jinak. Jak se zbavit nežádoucích kil a své tělo dostat pod kontrolu?
15.10.2013 | Jsou školní jídelny ochotné umožnit dětem dietní stravování?
13.11.2013 | Seriál o školních jídelnách zakončujeme rozhovorem s vedoucí školní jídelny při Základní škole Zbiroh Evou Květoňovou.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.