26.10.2012 Ing. Olga Hudcová
„Detoxikace“, „vnitřní očista“ a obdobné pojmy jsou v podstatě synonymy pro metody, jejichž cílem je zbavit naše tělo toxických a odpadních látek. Jsou však tyto procedury nezbytné a potřebné, nebo mohou být nebezpečné? Pomáhají, nebo mohou spíše uškodit?
Asi každý z nás by důvod k detoxikaci svého organismu našel, o nějaké metodě vedoucí k „vnitřní očistě“ slyšel či dokonce na vlastní kůži vyzkoušel. Otázkou však zůstává: Vyřeší se naše déletrvající problémy jedno- či několikadenní kúrou?
· očista těla od toxických a škodlivých látek
· zdravotní problémy: zažívací potíže, zácpa, alergie, ekzémy a jiné kožní problémy, dlouhodobá únava, stres, narušená imunita, problémy se spánkem
· touha zhubnout a „nastartovat“ metabolismus
· dobrý pocit, pokus, zvědavost
Pokud odpovíte na většinu z uvedených bodů ANO, rozhodně nepotřebujete podstupovat detoxikační kúru ani očistu, o zdraví svého těla pečujete již v tuto chvíli. Jestliže jsou Vám uvedené body cizí, ani v tomto případě žádnou z radikálnějších očistných krátkodobých kúr nedoporučuji.:
Těmito 4 body si zajistíte dostatek vlákniny, vitaminů i minerálních látek.
Tímto bodem zajistíte vyplavení škodlivin, „nabobtnání vlákniny“, udržení objemu tělních tekutin, aniž byste přetěžovali ledviny a srdce.
Takto pomáháte udržet střevní mikroflóru funkční – nepotřebujete potom střevo „čistit“.
Těmito kroky prospíváte Vašemu srdci a optimální hodnotě tlaku krve.
Těmito body prospíváte nejen své linii, ale i zdraví.
Tímto bodem, jak jistě známo, prospíváte játrům i slinivce břišní.
Stačí pouhé procento Vašeho týdenního času a zlepšíte si kondici, činnost srdce, prokrvení těla, a pokud je pohyb na čerstvém vzduchu, vyčistíte si hlavu i plíce.
Toxikokinetika, jinými slovy osud jakékoli chemické látky v lidském organismu od jejího příjmu až po její vyloučení, je proces přirozené biologické detoxikace. Naše tělo tedy do určité míry automaticky a fyziologicky přeměňuje, zneškodňuje a odstraňuje spolu s odpadními látkami, konečnými produkty metabolismu i látky toxické.
Hlavním metabolickým orgánem, jakousi „detoxikační továrnou“ našeho těla, jsou játra, která jsou pro tuto funkci vybavena celou řadou enzymů. Tyto enzymy přeměňují veškeré látky, tedy i ty cizorodé (xenobiotika) tak, aby mohly být vyloučené z těla, což se děje prostřednictvím moči a stolice. K vyloučení toxických látek ledvinám a střevům dopomáhá také pot, dech, hlen, slzy i mateřské mléko.
Je třeba mít na paměti (a to platí i ve výživě), že nic se nemá přehánět! Rozhodně není vhodné celé stravování zakládat na restrikci nějaké složky, nebo se stravovat jednostranně. Je naopak vhodné mít jídelníček pestrý a rozmanitý, zamyslet se nad svým zdravím a krůček po krůčku změnit celkovou životosprávu tak, abyste ji přijali, bavila Vás a aby na jaře a na podzim nepřišlo nutkání tělo detoxikovat a čistit. Mimo jiné zjistíte, že je tento přístup mnohem šetrnější, příjemnější a jeho efekt je dlouhodobý a tedy i udržitelný. Pokud se přece jen rozhodnete pro některou „čistící“ proceduru, mějte na paměti možná rizika (hormonální i metabolický rozvrat, ztráta svalové tkáně a tedy i snížení imunity) a vyvarujte se dlouhodobému dodržování jakýchkoliv extrémů.
10.03.2014 | Proč je jídlo módní? A víte, co jíte?
09.05.2014 | Jak si vytvořit individuální jídelní plán a přesně si v něm nalinkovat co, kdy a v jakém množství budeme jíst?
30.06.2014 | Čtyřicítka je věk, kdy už tělo nespaluje tak rychle a kilogramy mnohem rychleji nabíráme, než shazujeme. Je tedy nutno k němu přistupovat trochu jinak. Jak se zbavit nežádoucích kil a své tělo dostat pod kontrolu?
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.