05.08.2013 Eva Černohorská
Po jakých potravinách sáhnout, aby bylo dobře vašemu srdci i cévám?
Nedostatek pohybu, nesprávná výživa, kouření a stres. To jsou hlavní viníci onemocnění srdce a cév, které se sdružují pod odborným názvem kardiovaskulární. Jejich výskyt je v současné době z důvodu nezdravého životního stylu stále častější.
Cholesterol nalézáme v živočišném tuku, oleji, krvi, žluči, mléku, vaječném žloutku, játrech, ledvinách a nadledvinách. Většina cholesterolu v těle se tvoří v játrech, část se vstřebává z potravy. Velké množství cholesterolu se nachází v membránách buněk, je důležitý pro tvorbu hormonů. Vyskytuje se také v kůži, kde se vlivem slunečních paprsků přeměňuje na vitamin D.
Pomáhá při metabolismu cukrů, proto čím více jich přijmeme, tím více cholesterolu se vytvoří. Při kulinární úpravě potravin se cholesterol mění. Při záhřevu může cholesterol oxidovat a oxidace dále probíhá i při skladování. Tak vznikají tzv. oxysteroly. Tyto látky snadno tvoří nerozpustné produkty s bílkovinami krevní plasmy a mohou vzniknout usazeniny. Oxysteroly jsou pro osoby trpící aterosklerózou a také u zdravých nebezpečnější než výchozí cholesterol.
Hladina cholesterolu v krvi se zvyšuje při nadměrné konzumaci nasycených mastných kyselin, tolerován je příjem 20 g denně. Tato hodnota je však v rámci české populace běžně překračována. Odborníci na výživu doporučují nahrazovat nasycené mastné kyseliny polynenasycenými mastnými jako jedno z nejúčinnějších režimových opatření k udržení normální hladiny cholesterolu.
Omezujte kávu, sladké limonády a minerálky s vyšším obsahem solí. Vhodné jsou bylinkové a ovocné čaje. Některé výzkumy poukazují na pozitivní vliv zeleného čaje. Dle vědců má vliv na snižování cholesterolu a krevního cukru. Děje se tak při příjmu čtyřaž pětišálků zeleného čaje za den.
Vybírejte libové kousky masa, vhodné je kuřecí a krůtí, z kterého odstraníme kůži, ačkoli je křupavá kůrka velmi lákavá. K dalším vhodným masům patří zadní hovězí, telecí a králičí. Uzeninám se snažte zcela vyhnout, případně dejte přednost výrobkům bez viditelného tuku, libovým párkům a šunkám.
V popředí vhodnosti stojí nízkotučné a zakysané výrobky. Zde ovšem pozor, ne každý zakysaný výrobek je pro zdraví vhodný. Řada mléčných nápojů je totiž bohatá na cukry. Využít můžete tvarohové sýry nebo tvrdé sýry s nižším obsahem tuku.
V ovoci a zelenině neexistuje žádné omezení, pokud nejsou přidruženy další nemoci jako například cukrovka. Nekorunovaným králem mezi zeleninou je chřest, o jehož léčebných účincích věděl i antický lékař Galén. Kromě příznivého vlivu na cholesterol, krevní tlak a látkovou výměnu si jej ceníme pro obsah vitaminů a minerálů. Díky nízkému energetickému obsahu je vhodný také v redukční dietě.
Z příloh k masitým pokrmům jsou vhodné brambory, rýže nebo těstoviny. Vyplatí se investovat do parního hrnce, který vše připraví bez přídavku tuku. Při onemocnění cév je jako příloha výborná pohanka. Tato obilnina pocházející z Asie je na našem území známá již několik století. V posledních letech se dostává na výsluní, protože jsou dobře známy její výživové přednosti. Obsahuje rutin, který pomáhá udržet pevnost a pružnost cévních stěn. Z pečiva je nejvhodnější celozrnné.
Nejdůležitější látkou u kardiovaskulárních chorob je vápník. Skrývá se v zelenině, mléčných výrobcích nebo oříšcích. Pomáhá snižovat cholesterol, avšak musí být v rovnováze s hořčíkem, který zamezuje jeho ukládání v tkáních. Hořčík navíc pomáhá regulovat krevní tlak a bojovat proti srdeční arytmii. Jeho zdrojem jsou luštěniny, mořské ryby, ovesné vločky, sýry a mák. Další důležité minerály jsou selen a chrom. Snížený příjem selenu bývá často spojován se vznikem infarktů, díky antioxidačním účinkům pomáhá likvidovat volné radikály. Zdrojem jsou ořechy, zejména kokosové a para, celozrnné pečivo a brokolice. Nedostatečný příjem chromu může mít na svědomí zvyšování cholesterolu v krvi. Najdeme jej v bramborech a černém čaji.
15.10.2013 | Vysoký krevní tlak patří mezi nejčastější kardiovaskulární choroby. Postihuje až 20 procent populace, což je alarmující číslo.
21.12.2013 | Pálí vás po jídle žáha, často trpíte bolestí břicha nebo nadýmáním?
06.12.2013 | Přírodní pomoc, aneb „česnek, zázvor, cibule, křen, vyženou chřipku společně ven“. Jedná se o potraviny, které nás sice rozpláčou, ale také bychom je měli v chřipkovém období vyhledávat. Obsahují totiž kromě přírodních antibiotik i antivirové a antimykotické látky.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.