nemoci  

Jak se stravovat při onemocnění štítné žlázy?

Jak se stravovat při onemocnění štítné žlázy?

27.04.2009 Zdenka Ulmannová

Cítíte se tak nějak neurčitě divně, jste žena a tloustnete, aniž byste cokoli změnila na své životosprávě? Pak se nespokojujte s vágní odpovědí, že se přejídáte nebo že jste v přechodu. Může jít totiž o něco mnohem závažnějšího: o poruchu štítné žlázy.

Štítná žláza, latinsky tyreoidea, je malý útvar sídlící na našem krku těsně pod ohryzkem. Jde o životně důležitý orgán, který ovlivňuje celou řadu funkcí a orgánů.

Problém s ní má dnes velká část žen, méně častěji muži. Patří k nejrozšířenějším onemocněním vůbec a léčí se s ní miliony lidí.

Jaké jsou nejčastější pro blémy štítné žlázy, na to jsme se zeptali MUDr. Milana Šimona, odborného lékaře z Endokrinologického ústav u v Praze.

„Nejznámějším onemocněním je zvětšení štítné žlázy – struma.

Ono, lidově řečeno, jelítko na krku nebo také vole, vzniká z nedostatku jódu, který je nezbytný pro správnou tvorbu hormonu štítné žlázy. Než ale vyroste, chvíli to trvá, takže jeho nárůst často ani nezpozorujeme. Odhalí se teprve až když nás lékař nebo někdo jiný upozorní, že s naším krkem není vizuálně něco v pořádku.“svet potravin stitna zlaza

DÍVEJTE SE PO KRKU!

Štítná žláza zvětšuje svůj objem, bytní, proto, aby stačila tělu zajistit dostatečný přísun hormonu do těla. Někdy se stává, že takto zvětšená má sklon ke vzniku uzlíků, které mohou být rizikové vzhledem k rakovinnému bujení. Vznik strumy však ještě ve všech případech neznamená, že musí být narušena i funkce štítné žlázy.

Ale v každém případě se dívejte po krku! Jakmile spatříte na sobě či na svých blízkých cokoli jiného než pravidelný útlý krček, vyšlete varovný signál a bez odkladů ho vyžeňte k lékaři.

Vždyť problémy štítné žlázy postihují každou jedenapůltou ženu!

TROCHA CHEMIE…

„Nejčastějšími poruchami, souvisejícími se štítnou žlázou, je nedostatečná či nadbytečná tvorba hormonu štítné žlázy v závislosti na dostatku jódu a dalších vlivů. Hormon štítné žlázy Tyroxin (T4) ovlivňuje energetickou výměnu, termoregulaci, růst a další procesy v těle, protože zrychluje metabolismus. Další hormon, jejž produkuje štítná žláza, je Trijodtyronin (T3), který řídí bazální metabolismus, udržuje homotermii – lidskou teplotu a ovlivňuje růst.

Kalcotonin, který také vzniká ve štítné žláze, neboli hypokalcemický hormon, snižuje hladinu vápníku v krvi.

V těsné blízkosti štítné žlázy sousedí příštítná tělíska, která produkují parathormon (PTH), jenž zvyšuje hladinu vápníku v krvi,“ vysvětluje MUD r. Milan Šimon.

Toto jsou základní pojmy, se kterými se setkáte, dostanete-li se do ordinace endokrinologa. Čím dříve se k němu vypravíme, tím více komplikací v životě si můžeme ušetřit.

PORUCHA FUNKČNOSTI ŠTÍTNÉ ŽLÁZY

žlázy – změna zevnějšku i našich projevů Když je hormonu štítné žlázy málo, hovoříme o hypofunkci štítné žlázy.

Typickým projevem takto postiženého člověka je určitá zpomalenost.

Pacient se cítí unaven, mívá problémy s pamětí, poruchy soustředění, deprese a v neposlední řadě se porucha štítné žlázy pozná i tím, že tloustnete zdánlivě bez příčiny. Následují další možné příznaky jako lomivost nehtů, zácpa, pomalý srdeční tep, u žen i prodloužení intervalů menstruace či silnější krvácení, a vzhledem k nepravidelné ovulaci může nastat i komplikace při početí nebo při těhotenství a porodu. Tento stav se sám o sobě nevyléčí, ale pomoc je relativně snadná: hormon se dá nahradit tabletami. Ale pozor na dávkování! Nadměrnou dávkou zvyšujeme riziko osteoporózy – řídnutí kostí a srdeční arytmie, nedostatečnou dávkou zase zvýšíme krevní tlak a hladinu cholesterolu.

svet potravin stitna zlazaSLOŽITÁ ALCHYMIE

Je-li hormonu štítné žlázy nadbytek, jde o hyperfunkci štítné žlázy.

Příznaky jsou přesně opačné než u hypofunkce: pacienti se cítí hyperaktivní, ale současně se mohou cítit zchváceni ze svého zrychlení. Projevují se nervózně a podrážděně, mají stálé pocity horka, zrychlenou tepovou frekvenci, cítí svalovou slabost, častěji vyměšují a ubývají na váze při stále stejném příjmu potravy, ženy mívají kratší interval menstruace a slabší krvácení. Doprovodným jevem mohou být zarudlé a citlivé oči, zvýšený tlak na oční nerv a tkáň v očnici, které způsobuje tzv. vylézání očí z důlků, neboli Basedovu chorobu, a často teprve až problémy s očima člověka doženou k lékaři.

Léčení není tak snadné jako u hypothyreosy, neboť je potřeba zastavit zvýšenou aktivitu štítné žlázy. Lze ji ovlivnit a upravit několika způsoby: podáváním radioaktivního jódu na oslabení činnosti štítné žlázy, podáváním léků na zastavení produkce hormonu, nebo chirurgickým odstraněním štítné žlázy a její nahrazení správně dávkovanou lékovou terapií.

Dalším velmi častým onemocněním štítné žlázy, které však nesouvisí s příjmem jódu, jsou záněty štítné žlázy. Jde většinou o autoimunitní problém, kdy tělo v rámci obranyschopnosti začne vytvářet protilátky proti vlastním strukturám štítné žlázy. Počet těchto onemocnění v posledních letech stoupá a má se zato, že je toto civilizační onemocnění závislé na zhoršujícím se životním prostředí a také na genetické zátěži. Postihuje nejčastěji děti, ženy v těhotenství a v přechodu.

NIKOLI NADÁVKA, NÝBRŽ DIAGNÓZA

V důsledku snížení hladiny hormonů štítné žlázy v období vývoje plodu nebo časně po narození dítěte může dojít následkem nedostatečného vývoje mozku k útlumu růstu (trpasličí vzrůst), případně vzácně endemicky – v oblastech, kde je abnormálně snížený obsah jódu ve vodě a půdě, k tzv. endemické mentální retardaci, kterenismu. Proto se u ohrožených novorozených dětí stanovuje v krvi tyroxin nebo thyreotropin a ty, které trpí jejich nedostatkem, jsou ihned léčeny hormonální substitucí. Léčba je ve většině případů bezproblémová a substituční terapie nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky.

ZPOMALENOST NEMUSÍ BÝT LENOST

U některých pacientů se potíže se štítnou žlázou začnou projevovat velmi nenápadně a jejich okolí má často zato, že jsou líní. Ona únavnost, pomalost a zdánlivá lenost nebo někdy i depresivnost, lítostivost či podrážděnost však může pramenit právě z poruchy štítné žlázy. Buďme proto – než začneme své blízké peskovat – informovaní a tolerantní; vždyť co když podobný problém jednou potká i nás?


Mohlo by vás zajímat

Co nevíte o řeřiše

10.03.2014 | Přivolejte jaro doma vypěstovanou řeřichou!

Jak poskládat stravu v průběhu dne?

09.05.2014 | Jak si vytvořit individuální jídelní plán a přesně si v něm nalinkovat co, kdy a v jakém množství budeme jíst?

Téma měsíce: Umíme nakupovat potraviny?

10.03.2014 | Proč je jídlo módní? A víte, co jíte?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.