19.10.2021 SHUTTERSTOCK
Pití kávy může být zdravé, ale také nemusí. Zatímco některé studie doporučují její konzumaci jako prevenci před některými onemocněními, existují i doklady opačné, tedy že nadměrný přísun hořkého černého moku jiná onemocnění spouští. Jak se orientovat ve změti protichůdných informací?
O tom, jestli je pití kávy zdravé nebo ne, existuje mnoho výzkumů. Mají však společný bod – z každé vědecké práce vychází jediný výsledek a to, že existuje pouze její zdravé a nezdravé množství.
Káva obsahuje kofein. Ve 100 gramech je ho asi 40 miligramů. Jak uvádí Česká zdravotní a průmyslová pojišťovna, doposud existuje na 19 tisíc vědeckých výzkumů kávy, které došly k závěru, že obsažený kofein v kávě nepatří na seznam látek, které vyvolávají závislost. Kofein má sice povzbudivé a stimulační účinky na centrální nervový systém, jeho přiměřené množství však celkovému zdraví spíše prospívá. Při pití kávy se například vdechují aromatické látky, což působí příznivě při astmatu, protože se uvolňuje svalstvo. Kofein se tak proto dostal i do řady léčebných přípravků na zmírnění astmatu.
Z řady vědeckých prací vychází, že optimální je konzumace jednoho až tří šálků denně. Pak káva může snižovat riziko cukrovky. To ostatně potvrdil i tým vědců z Harvardu. Tato studie mimochodem prokázala i snížení rizika Parkinsonovy choroby dokonce o 80 procent. Přiměřené množství kávy prý může podle vědců také chránit ženy před druhým nejčastějším typem karcinomu prsu, stejná harvardská studie totiž říká, že pokud ženy pijí tři šálky kávy denně, mohou snížit riziko rakoviny prsu o 40 procent.
V tom, zda káva a obsažený kofein představuje rizika pro osoby trpící srdečními onemocněními, vědci zatím zcela jasno nemají. Přiklánějí se však k tezi, že jde o přežitý mýtus. Kofein sice zvyšuje krevní tlak, ne však tak dramaticky, aby se mu lidé s kardiovaskulárními potížemi museli vyhýbat. Že by se rozumné popíjení kávy podílelo na riziku infarktu žádná vědecká práce navíc ani nedokázala. Vědci ze Západoaustralského institutu pro zdravotní výzkum naopak považují jeden až tři šálky denně za prevenci proti kardiovaskulárním chorobám a diabetu 2. typu.
Mýtus starý desítky let vyvracejí i kardiochirurgové. Ti na stránce, která sdružuje odborníky z oboru kardiochirurgie (kardiochirurgie.cz), prezentovali závěr z posledního setkání Evropské společnosti pro hypertenzi. Píše se zde, že pití kávy je spojeno s malým, ale statisticky významným poklesem krevního tlaku a srdeční frekvence. Francouzští vědci zpětně zkoumali údaje více než 176 tisíc pacientů ve věku od 16 do 95 let. V drtivém procentu případů se ukázalo, že konzumace kávy ovlivňuje krevní tlak a srdeční frekvenci příznivě. Francouzští lékaři se domnívají, že za příznivé působení kávy na krevní tlak a srdeční frekvenci odpovídají flavonoidy. Tyto látky, kromě dalších svých předností, působí jako tzv. vazorelaxancia, udržující pružnost tepen a usnadňující jejich rozšíření.
Rozumné pití kávy má i pozitivní účinky na játra, zamezuje prý riziku cirhózy jater. Díky kávě se může pravděpodobnost onemocnění snížit až o 84 procent, a to i u těch, kteří pijí čtyři i pět šálků denně. Káva navíc se o 40 procent snižuje i riziko vzniku rakoviny jater, což je třetí nejčastější typ rakovinného onemocnění. Příznivé účinky kávy na játra shrnul nezávisle na tomto výzkumu v plzeňském rozhlase i MUDr. Václav Hejda z I. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. Ten řekl, že káva je jedním z nejlepších prostředků pro ochranu jaterních funkcí, brání fibróze jater a zpomaluje progresi chronického jaterního onemocnění.
Existují i výzkumy, které pravidelnému popíjení jednoho až tří šálků denně přisuzují snížené riziko depresí. Dokázaly to například výsledky studie Harvardské univerzity z roku 2011. U zkoumaného vzorku osob se snížilo riziko rozvoje psychického onemocnění o 20 procent. Káva podle některých závěrů vědeckých pracovníků i prodlužuje život, také o dvacet procent. To je však patrně dáno tím, že před vznikem některých nemocí, jež život výrazně zkracují, zároveň chrání. Dlouhodobá studie na 420 260 lidech ukázala, že její participanti ve věku 50 až 71 let se vyvarovali rizika předčasného úmrtí.
O tom, že je potřeba najít správnou míru konzumace kávy informovali i vědci z University of South Australia. Ti totiž v červenci letošního roku prozkoumali vliv nadměrného pití kávy na zdraví mozku a srdce, při němž zjistili, že vysoká spotřeba kávy je spojena s menším celkovým objemem mozku a zvýšeným rizikem rozvoje demence. Studie prováděná mezinárodním týmem v Austrálii hodnotila účinky kávy na mozek mezi 17 702 účastníky ve věku 37 až 73 let. Ukázalo se, že ti, kteří vypili více než 6 šálků denně, měli o 53 procent vyšší riziko vzniku demence.
Ačkoli všechny výzkumy mluví ve prospěch kávy, je-li konzumována v doporučeném množství, existují i výjimky. S kávou by měli být opatrní lidé, kteří trpí poruchami spánku. Ti by měli vypít poslední šálek kávy ve dvě hodiny odpoledne, aby se kofein v těle stihl odbourat. Méně kávy by také měly pít osoby, u nichž se objevují chronické bolesti hlavy a migrény. Kofein může být jejich spouštěčem. Ačkoli pití kávy ovlivňuje psychiku spíš pozitivně, bylo taktéž vydáno doporučení pro tu skupinu obyvatel, která trpí panickou atakou. Horní hranice pro pití kávy u nich byla stanovena na dva šálky. Tři a více šálků denně mohou úzkosti naopak vyvolávat. Pro všechny pak platí pravidlo, že vedle kávy je potřeba pít dostatečné množství vody.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
16.08.2024 | Pečivo představuje základní složku stravy pro široké spektrum populace, a proto je zásadní porozumět jeho kvalitativním rozdílům. V poslední době se mnoho spotřebitelů přiklání k tmavému pečivu s přesvědčením, že je nutričně výhodnější ve srovnání s tradičním bílým pečivem. Tato domněnka však není vždy podložena fakty, a proto je nezbytné pečlivě analyzovat složení pečiva.
05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.