O mléku jen dobře, aneb o falešných poradcích

O mléku jen dobře, aneb o falešných poradcích

13.02.2014 SVS ČR

Vyjádření Státní veterinární správy k mýtům o mléce.

"Nelze samozřejmě všechny poradce házet do jednoho pytle, ale při pohledu na přehršel tzv. výživových poradců a jejich stránky by měl být čtenář více než obezřetný," radí Josef Duben, tiskový mluvčí SVS ČR.

Jaké je nejjednodušší vodítko? Nestačí pročítat diskusi, většinou laiků, ale především:

-         všímat si slovníku a zbystřit, když se zpochybňuje účinnost státních dozorových orgánů.

-         uvědomit si, že odkazy na různé rozbory výrobků vypracované v zemích mimo EU vycházejí ze zcela odlišné situace v dotyčných zemích, z jiných předpisů.

-         pozor také na zpochybňování zdravotní nezávadnosti českých výrobků či surovin.

-         a také na to, že na konci zdánlivě vědeckého rozboru, kde chybí argumenty, jsou propagovány „jiné“ výrobky.

mleko

Jako příklad je možné uvést vývody jednoho rádoby poradce, kterého raději nejmenujeme, jenž dehonestuje požívání mléka a mléčných výrobků. Uvádí, že mléko není vhodné vůbec požívat, neboť mimo jiné obsahuje rezidua antibiotik a hormonů s tím, že tomu veterinární dozor nedokáže zabránit. To je nehorázná lež.

Stačí navštívit webové stránky Státní veterinární správy www.svscr.cz, kde se každý může přesvědčit o opaku. Například je zde ke stažení publikace „Kontaminace potravních řetězců cizorodými látkami“ (pod Dokumenty a publikace – přehled podle let), ze které je zřejmé, že státní veterinární dozor pečlivě sleduje všechna rezidua cizorodých látek, tj. zejména těžké kovy, PCB, antibiotika i hormony.

Všechny výsledky vyšetření jsou hluboce pod povoleným limitem (v podstatě na hranici detekovatelnosti). Antibiotika se smějí používat pouze z léčebných důvodů a např. zmíněné mléko léčených krav se nesmí do mlékáren dodávat. Hormony se u nás používat při krmení hospodářských zvířat, na rozdíl např. od USA, vůbec nesmí.

mleko2

A na konec dotyčný poradce propaguje jako alternativu k takto „potupenému“ mléku kravskému mléka „rostlinná“. Takováto náhrada je zajisté možná, ale raději po konzultaci s humánním lékařem, například z důvodu alergie. Ovšem za předpokladu, že jde o výrobek kontrolovaný mimo jiné např. na přítomnost toxinů plísní, které velmi snadno napadají například sóju, ze které jsou takováto „mléka“ vyráběna.

 


Mohlo by vás zajímat

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Roman Štolpa: Na teplou večeři mě ženy neutáhnou

08.08.2014 | Herce, režiséra, autora Romana známe především jako doktora Lišku ze seriálů Rodinná pouta a Velmi křehké vztahy. Jaký je ale v kuchyni?

Tak to je gól! Japonci mají málo rýže - vyjedli ji turisté?

09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.