26.03.2015 Redakce
Chtěla bych příležitostně prodávat domácí výrobky (džemy, paštiky, likéry). Potřebuji pro to nějaké oprávnění?
V každém případně budete potřebovat živnostenské oprávnění a také registraci u Státní zemědělské a potravinářské inspekce nebo u místně příslušné Krajské veterinární správy v případě prodeje potravin živočišného původu. Prostory, kde bude výroba vykonávána a výrobky skladovány, musejí projít schválením stavebního úřadu. Prodávající musí být schopen zaručit bezpečnost potravin a dodržení hygienických norem, včetně nároků na skladování a balení. Výrobky musejí samozřejmě splňovat jakostní požadavky legislativy na jednotlivé komodity. Prodávané potraviny musejí být také řádně označeny – informací o složení, datu spotřeby, výrobci atd.
09.06.2023 | Znečištění moří a oceánů neustále roste, a z některých lokalit, například z Baltického moře, by se snad ani některé vylovené ryby konzumovat neměly. Ne každý přitom ví, že destinace, odkud mořská produkce pochází, musí být povinně uváděna na obalech produktů z ryb, a to prostřednictvím kódů FAO.
06.06.2022 | Ať jste pekařští mazáci, nebo máte za sebou jen pár nesmělých bábovkových pokusů, určitě víte, k čemu se v kuchyni používá kypřicí prášek a jedlá soda. Vypadají podobně a po obou saháme ve snaze docílit nadýchaného a vláčného těsta. Zde ovšem vzájemné podobnosti končí a je třeba se blíže seznámit se zákonitostmi, které s sebou použití konkrétního kypřidla nese, abyste z trouby pokaždé vytáhli výtvor, na který se bude dlouho vzpomínat. V dobrém, samozřejmě.
22.02.2023 | Většina spotřebitelů sází na klasické pečivo z bílé mouky. Přitom je už dávno nabídka rozšířena o výrobky z mouky žitné, které mají navíc širokou škálu přínosů pro lidský organismus. Dáte si?
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.