21.06.2022 | Byť čeští včelaři loni vyprodukovali o více než tisíc tun medu více než v roce 2020, oproti pětiletému průměru předchozích let šlo o pokles o 37 procent. Loňských 6 086 tun medu byl navíc druhý nejhorší výsledek za třináct let a třetí nejhorší za posledních devatenáct let. Jakkoli měla loňská sklizeň do optimální podoby daleko, letos by si milovníci medu mohli i přes výpadek dodávek z Ukrajiny přijít na své s mnohem větší jistotou než v posledních „hubenějších“ letech.
09.02.2022 | Včelí pyl je právem považován za téměř dokonalou potravinu, zejména pro vysoký obsah biologicky aktivních látek a cenných bílkovin. Pyl včelám slouží jako základní složka potravy, je tedy z nutričního hlediska velice hodnotný. Vyniká obsahem vitaminů skupiny B, zinku a rutinu.
24.01.2022 | Podíl nevyhovujících medů v obchodech je nejnižší od roku 2010, jsou navíc jednou z nejkontrolovanějších potravin. Rostoucí kvalita medů z obchodních pultů je jedním z důvodů, proč jim Češi dlouhodobě stále více důvěřují. Některé firmy, jako je například největší český výkupce a distributor medu Medokomerc, dokonce testují své medy i nad rámec zákonných povinností.
08.12.2021 | Do Česka se dostal med od slovenské firmy Medas, ve kterém bylo antibiotikum tylosin. Týká se to 4320 kusů, každý o váze 900 gramů, prodávalo je Makro. Řetězec je už aktivně stahuje. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
20.10.2021 | Potraviny neumí jen nasytit, ale i pobavit nebo třeba překvapit. Věděli jste například, že se můžete stát titulovaným specialistou na „hamburgerovědu“ nebo třeba, že medem se dá balzamovat tělo?
05.10.2021 | Český med patřil v minulosti k jedné z mála zemědělských komodit, kterých se v naší zemi více vyrábělo, než spotřebovalo, a ČR tak byla v bilanci produkce medu přebytková. To ale bohužel již několik let neplatí a tuzemského medu je a také v letošním roce bude na tuzemském trhu nedostatek.
24.06.2021 | Včelaři mají za sebou první letošní stáčení medu a optimističtí rozhodně nejsou. První dávky medu dosahují jen 50 % průměrného roku. Letošní chladný duben a květen, sucho střídající deštivé počasí mělo za následek, že mnozí včelaři přišli o značnou část včelstev a včely, které přežily, museli včelaři přikrmovat.
20.05.2021 | Opylovači, jako jsou včely, ptáci a netopýři, ovlivňují 35 procent světové produkce plodin, zvyšují výnosy 87 předních potravinářských plodin na světě a umožňují produkci mnoha léčivých přípravků pocházejících z rostlin. Hmyzu, včetně včel, dlouhodobě ubývá. Podle Milana Špačka z firmy Medokomerc by se bez včel změnil charakter krajiny, zmizely by barevné louky, mnohé rostliny by vymřely, následovalo by mnoho dalších druhů hmyzu, ptáků a ohrožena by byla i samotná existence lidstva.
09.04.2021 | Už 80 milionů let obývají naši planetu včely, které dokážou vytvořit blahodárnou lepkavou tekutinu. Ne nadarmo se medu přezdívá „tekuté zlato“ nebo také „lék z přírody“. Působí příznivě na naše zdraví i krásu – a když se ještě smíchá se včelím pylem, vznikne směs s takřka zázračnými účinky...
10.03.2021 | Produkce medu loni v ČR klesla meziročně o zhruba 40 procent na 4997 tun. Podle dat ČSÚ je to nejméně od roku 2002, od kdy publikuje časové řady, podle starších dat ministerstva zemědělství jde o nejhorší výsledek minimálně od vzniku ČR v roce 1993. Jak však dnes ČTK řekla předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová, někteří pamětníci mezi včelaři tvrdí, že jde dokonce o nejhorší rok za poslední půl století. Na vině podle ní není koronavirus, nýbrž loňské jarní počasí.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.