12.10.2009 | Chřipkou každoročně onemocní statisíce Čechů. Je to nakažlivé virové nemocnění, které postihuje převážně dýchací cesty.
11.10.2009 | Nevěřte zázračným dietám! Sice mohou být účinné, ale vždy jen krátkodobě. Základním předpokladem hubnutí je mít zdravé stravovací návyky. V tomto článku si shrneme, na co bychom se – máme-li nadváhu – měli soustředit především. Jednoduše a přehledně.
18.09.2009 | Jaterní onemocnění nejsou výjimečná a často se vyskytují v chronické formě, která vyžaduje dlouhodobá dietní opatření. Naštěstí však játra mají obrovské regenerační schopnosti.
04.08.2009 | Vznik dny ovlivňuje nadměrná konzumace masa a alkoholu, kterou si v dřívějších dobách mohly dopřát jen určité vrstvy lidí. Proto se této nemoci lidově říká Nemoc králů.
26.07.2009 | Se žaludečními vředy udělá vlastní zkušenost přinejmenším každý desátý občan České republiky. Nemoc poprvé popsal před 150 lety Dr. Cruveilhier, její příčiny však pro něj byly tajemstvím. Dnes známe mnoho faktorů, které vznik vředů ovlivňují. Jedním z nejvýznamnějších je bakterie Helicobacter pylori, která vyvolává zánět žaludeční sliznice. Tato bakterie byla objevena australskými vědci v 80. letech. Vředy způsobené touto bakterií se dají úspěšně léčit antibiotiky. Vředy však také mohou vzniknout vlivem různých léků, které mění chemickou skladbu žaludečního hlenu (kyselina acetylsalicylová, nesteroidní antirevmatika), nebo následkem stresu, který vyvolává poruchu prokrvení žaludeční sliznice.
18.06.2009 | Nejběžnějším onemocněním žlučníku je cholelithiáza – tvorba malých kamenů ve žlučníku a žlučových cestách. V rozvinutých zemích se převážně jedná o cholesterolové kameny, proto se cholelithiáza zařazuje mezi civilizační choroby. Výskyt onemocnění prudce vzrůstá s věkem a je častější u žen než u mužů. Zhruba třetina lidí nad 40 let u nás trpí onemocněním žlučníku. Většina z nich nepociťuje žádné zvláštní příznaky. Někteří takové štěstí nemají.
19.05.2009 | Mentální anorexie a bulimie jsou psychosomatické choroby a patří k vážným poruchám příjmu potravy. Nejrizikovějším obdobím, kdy se mohou projevit jejich příznaky, je období dospívání. Poruchy se vyskytují častěji ve vyspělých zemích, kde štíhlá postava představuje ideál krásy a základní předpoklad úspěchu, a to jak osobního (tlustá = nezadaná), tak profesního (tlustá = hloupá a líná). Tento stereotypní, zkreslený obraz reality, prezentovaný v časopisech, reklamách, filmech i televizi, ovlivňuje především dospívající dívky.
18.05.2009 | Cítíte se po zimě sklesle? Válčíte s rýmami, chřipkou, trápí vás kašle? Zíváte a plazíte se s námahou do schodů? A co jste dělali v zimě? Trochu přibrali, na ovoce a zeleninu nezbýval čas? Co pobyt venku? Že by psa nevyhnal? Tak se nesmíte divit. Nedostatek pohybu, vitaminů, minerálů a sluníčka, špatná životospráva si vybírají svou daň.
27.04.2009 | Cítíte se tak nějak neurčitě divně, jste žena a tloustnete, aniž byste cokoli změnila na své životosprávě? Pak se nespokojujte s vágní odpovědí, že se přejídáte nebo že jste v přechodu. Může jít totiž o něco mnohem závažnějšího: o poruchu štítné žlázy.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.